Godine su samo broj – ali da li je zaista tako? Zdravstveni izveštaj STADA grupe za 2024. pokazuje da 43% odsto Evropljana ima strah od starenja. Starenja se najviše plaše Poljaci (53%), Britanci (51%) i Irci (50%), a u mnogo manjoj meri stanovnici Holandije (31%), Švajcarske (32%) i Srbije (33%). S druge strane, 44% Evropljana se ne plaši starenja.
Strah je izraženiji među mlađim odraslim osobama, sa 46% građana Evrope od 18 do 34 godine koje izražavaju zabrinutost zbog starenja. STADA Zdravstveni izveštaj takođe naglašava značajnu rodnu razliku po pitanju straha od starenja. Žene se generalno više plaše starenja od muškaraca. Ovaj trend je najočigledniji među mladim ženama, pri čemu se skoro svaka druga starosti od 18 do 34 godine plaši ideje da će ostariti (njih 49%).
Među svim ispitanicima koji se plaše starenja, njih 68% najviše je zabrinuto zbog fizičkog propadanja. Na urušavanje fizičkog izgleda najviše su osetljivi stanovnici Kazahstana (59%), a potom Mađari (53%) i Francuzi (51%). Fizički izgled znatno manje opterećuje građane Srbije (37%) i Švedske (36%).
Čak 60% Evropljana se plaši da će dobiti bolesti koje se povezuju sa starenjem, kao što su Parkinsonova bolest, Alchajmerova bolest ili demencija. Gotovo 59% njih se plaši da će postati teret drugima u starosti. Postati zavisan od tuđe pomoći najviše brine Portugalce (75%) i Špance (73%), dok u manjoj meri zabrinjava građane Srbije (64%) i Francuske (61%).
Radovanje penziji, kao slobodnom vremenu za aktivnosti koje nam prijaju i druženje sa voljenima posebno raduje Austrijance (33%), Nemce (27%) i Šveđane (26%). Većina Evropljana ne pokazuje toliki entuzijazam, pa se u proseku 16% raduje penziji. Nijansu više radosti osećaju građani Srbije i Britanije (sa po 17%), a znatno manje Španci (11%) i svega 8% Poljaci.
Kako stariti bez strahova je jedno od pitanja postavljeno građanima Evrope. Prihvatanje bez otpora igra ključnu ulogu. Tako 79% Evropljana kaže da nije zabrinuto zbog starenja, jer je to „prirodni deo života”. Ovo je vodeće osećanje 87% Finaca, 84% Portugalaca i Danaca, Čeha, ali i ispitanika iz Srbije (81%).
Ovo su rezultati šestog međunarodnog STADA Zdravstvenog izveštaja za 2024. godinu, reprezentativne studije sa preko 46,000 ispitanika iz 23 zemlje Evrope, među kojima je i Srbija.
Izvor: Zdravaiprava