Septembar je uveliko stigao. Vratili smo se sa godišnjih odmora u kancelarije, a naši mališani su ponovo u jaslama, vrtićima i školskim klupama…Nažalost, kako nam se jesen bliži, s njom stižu i razne sezonske bolesti.
Imunitet predstavlja sposobnost, mehanizam našeg tela da se odbrani od izazivača različitih bolesti. U stvari, imunitet predstavlja odgovor našeg organizma na različite izazove iz spoljne sredine: bakterije, viruse i druge agense koji mogu ugroziti naše zdravlje.
Jačanje imunog sistema kod dece i odraslih nije jednokratna akcija, već proces. Ne postoje magični sokovi i čarobne pilule koje će telo ojačati i osnažiti bez uvođenja zdravih navika u svoju dnevnu rutinu. Idemo redom…
Optimalan unos vode
Voda je životno važna potreba. Procentualno gledano mala deca imaju veći sadržaj vode u ukupnoj telesnoj masi u odnosu na odrasle i sklonija su dehidrataciji.
Pravilna ishrana
Pravilna ishrana dece podrazumeva raznovrsnu, uravnoteženu i uobročenu ishranu. U ovom periodu treba iskoristiti bogatstvo ponude povrća i voća na pijacama i obogatiti jelovnik deteta. Sveže voće, kao i termički obrađeno i sveže povrće su važne stavke u ishrani dece i odraslih. Kada je u pitanju užina koju će dete poneti u školu, obratite pažnju da ne bude nešto što je lako kvarljivo. Najbolje bi bilo da je užina upakovana i da ne mora da se jede pomoću pribora. Jabuke, banane, mandarine i koštunjavo voće uvek su dobar izbor, kao i keksići ili krekeri, i idealni su za međuobrok.
Ograničen unos slatkiša
Kada je reč o slatkišima u ishrani dece postoje dobra i loša vest. Dobra je da slatkiši u ishrani dece nisu zabranjeni. Za većinu, loša vest je da količinu slatkiša treba ograničiti. Brojna istraživanja, ali i sistematski pregledi dece poslednjih godina, pokazuju upravo da je prevelika konzumacija grickalica i slatkiša glavni krivac za prekomernu težinu dece školskog uzrasta, zbog visokog sadržaja soli i dodatog šećera, a malo hranljivih materija.
Kvalitetan san
Medicinari kažu da je san najprecizniji merač stresa. Svi znamo da stres štetno deluje na imunitet. Da li su deca pod stresom? Prema rezultatima studije iz 2015. godine svako šesto dete i svaka peta mlada osoba ima simptome stresa. Utvrđen je visok nivo stresa kod osoba koje ne isključuju smartfon, uvek su onlajn i dostupni.
Boravak i igre u prirodi
Naši stariji su i bez naučnih dokaza znali da je važno da deca budu „na vazduhu“. Sada znamo da je sunčeva svetlost važna, jer u koži podstiče sintezu vitamina D, koji između ostalog, utiče na razmenu materija u kostima. Inače, ovaj proces dešava se i kada je oblačno vreme.
Immunokind jača dečji imunitet
Jačanje dečjeg imuniteta najefikasnije se postiže korišćenjem kompeksnog homeopatskog leka Immunokind. Immunokind je prirodan, kompleksni, nemački lek koji, zahvaljujući pažljivo odabranim sastojcima, pomaže sazrevanje imunološkog sistema beba i dece, ojačava imunološku odbranu organizma u toku perioda prehlade i drugih virusnih respiratornih infekcija.
Pored opšteg dejstva na jačanje imunog sistema Immunokind povoljno deluje i na obnovu i očuvanje sluznice gornjih disajnih organa, a simptomi kao što su zapušen nos, kašalj i otežano disanje, gotovo nestaju, dok su šanse za razvoj druge infekcije značajno smanjene. Immunokind povoljno deluje i kod beba od prvog dana života, male dece, i dece predškolskog i školskog uzrasta. Može se koristiti i u dužem vremenskom periodu, ali uz obavezne konsultacije sa pedijatrom ili farmaceutom.
Izvor: Zdrava i prava