Žene se svakodnevno “igraju” multitaskinga – od radnih zadataka u kancelariji preko kućnih poslova do usklađivanja svega sa porodičnim tempom, žongliranje obavezama zahteva energiju i vreme.
Često se događa da imamo ogromnu listu stvari koje treba obaviti, a preventivni lekarski pregledi, nažalost, nisu jedna od stavki na tom popisu. Svaka žena bi da bude zdrava i prava, a opet zaboravlja da je verovatno najbolji put do toga godišnji skrining. Ako se redovno pregledamo, osiguravamo optimalno fizičko i mentalno zdravlje, kao i ranu dijagnozu i efikasno lečenje ako neka bolest ili zdravstvena tegoba postoji. Kada smo proaktivni u tom pogledu, možemo sprečiti mnoge probleme i poštedeti sebe ne samo bola, već i vremena i novca koji bi kasnije zahtevalo lečenje.
Izdvajamo neke od rutinskih medicinskih testova koje bi svaka žena koja ima 35 i više godina trebalo da obavi. Pročitajte.
Ginekološki pregled i Papa test
Briga o reproduktivnom zdravlju trebalo bi da je prioritet za sve devojke i žene u svakom životnom dobu. No, posle 30. godine posebno se preporučuju posete ginekologu jednom u šest ili najviše 12 meseci. Kompletan ginekološki pregled pod spekulomom, koji uključuje i kolposkopiju i uzimanje vaginalnog brisa za Papanikolau test, prvi je korak do zdravih jajnika i materice. Na ovaj način se rano mogu otkriti znaci raka grlića materice, koji je jedan od najčešćih karcinoma kod žena. Inače, preporučuje se da dan ili dva pre pregleda i Papa testa žena izbegava seksualne odnose ili upotrebu vaginaleta (lekova koji se aplikuju vaginalno), kako bi rezultati bili što relevantniji.
Ujedno se radi i kompletan pregled karlice kako bi se pronašle kvržice, izrasline, bradavice i bilo koji abnormalni iscedak. Ginekolog uzima anamnezu i obavlja klinički pregled, a po potrebi može odrediti ili pak promeniti pacijentikinji i vrstu kontracepcije koju koristi. U slučaju da žena nije rađala, a planira porodicu, lekar može obaviti i savetodavni razgovor i uputiti na eventualna dodatna testiranja i analize.
Kompletan pregled dojke mamografom
Kako se rizik od raka dojke povećava sa godinama, svaka žena starija od 40 godina treba da ima godišnji mamografski pregled. Što se ranije otkrije ova strašna bolest, veće su šanse za izlečenje i oporavak. Na ultrazvučni pregled upućuje ginekolog, na osnovu palaptornog pregleda dojki. Mamograf je pak specijalizovani rendgenski snimak tkiva dojke i obično se preporučuje svim ženama u petoj deceniji, a posebno ako imaju porodičnu istoriju kancera.
Inače, bez obzira na godine života žena bi trebalo da svakog meseca radi samopregled grudi. Dojke se pregledaju na osetljivost, bol, osetljivost, položaj bradavice, a ako se opipa neka kvržica ili bilo kakav iscedak obavezno treba potražiti stručnu pomoć.
Test mineralne gustine kostiju
Osteoporoza je, nažalost, uobičajeno degenerativno stanje kostiju kod žena, gde vitalni minerali kao što je kalcijum “otiču” iz kostiju, čineći ih tako slabim i krhkim. Ovo stanje pogađa 80% žena i dramatično se pogoršava nakon što žena uđe menopauzu. Do osteoporoze dolazi usled opadanja nivoa estrogena, ženskog polnog hormona, koji kod žena igra vitalnu ulogu u homeostazi kostiju, odnosno njihovom formiranju i zaštiti kostiju.
Test mineralne gustine kostiju, tzv. DEXA metoda ili osteodenzitometrija podrazumeva specijalizovani rendgenski snimak koji prikazuje kičmu, kukove i zglobove dok ležite ravno na stolu. Ovim se skriningom meri snaga kostiju i procenjuje rizik od preloma. Premda se obično preporučuje ženama koje ulaze u menopauzu ili u slučaju preloma, danas lekari savetuju DEXA test jednom u pet godina nakon navršene 35. godine. Razlog za to treba potražiti u činjenici da je sve više pripadnica ženskog pola koje imaju veoma nisku gustinu kostiju i nisu svesne toga. Kao i u slučaju svih drugih stanja, i ovde važi zlatno pravilo: bolje sprečiti nego lečiti.
Test tiroidnih hormona i ultrazvuk štitne žlezde
Neobjašnjivo povećanje telesne težine, opadanje kose, krhki i lomljivi nokti, umor i iscrpljenost – mnogo je žena danas koje pogađaju ovi simptomi, čiji je zajednički imenitelj – hipotireoza. Neaktivna štitna žlezda je nažalost, uzrok značajnih zdravstvenih tegoba, jer znači nedovoljan nivo hormona T3, T4 i TSH, koji su odgovorni za kontrolu metabolizma u telu.
Zapravo, usled bilo kakvih nepravilnosti u radu štitne žlezde (manja ili veća proizvodnja hormona) u telu mogu nastati ozbiljni problemi i promene. Žene su sklonije hipo i hipertireozi zbog velikih hormonalnih promena tokom trudnoće, porođaja, laktacije i menopauze. Stoga lekari preporučuju godišnju proveru hormona i ultrazvuk štitne žlezde jednom u 5 godina nakon 35 godina.
Opšta krvna slika i nivo šećera i holesterola
Analiza krvi jednom u šest ili dvanaest meseci je osnova brige o zdravlju bez obzira na godine. Međutim, nakon 35. godine, svaka bi žena trebalo da uvede i neka dodatna testiranja i analize. Pored pomenute provere hormona štitne žlezde, obavezno treba uključiti i analizu dobrog i lošeg holesterola zajedno sa trigliceridima i nivoom ukupnog holesterola. Holesterol je molekul masti, koji ako je prisutan u višim nivoima može da se akumulira u krvnim sudovima i, kako starimo, poveća rizik od srčanih oboljenja i moždanog udara.
Radi relevantnosti rezultata, preporučuje se da 12 sati pre vađenja krvi ne jedete i ne pijete ništa. Ako se pokaže da imate visok nivo holesterola ili udružene faktore rizika kao što su porodična istorija srčanih bolesti, hipertenzija ili moždani udar, onda neizostavno treba da se javljate lekaru jednom u pola godine. Za pouzdanu dijagnostiku važno je da se pronađe savremena laboratorija koja nudi sve vrste analiza. Bez svake sumnje, testiranje krvi je odličan pokazatelj opšte slike organizma i može pomoći da održavate optimalno zdravlje i da blagovremeno reagujete u slučaju eventualnih nepravilnosti.
Skrining za dijabetes i hipertenziju
Dijabetes i hipertenzija se sve češće pojavljuju kao problem savremene žene, i to u mnogo mlađoj dobi nego ranije. S obzirom na to da ova stanja mogu imati ogroman negativan uticaj sa dugoročnim posledicama i komplikacijama, nipošto ih ne treba zanemarivati. Redovno merenje krvnog pritiska i provera nivoa glukoze u krvi su, prema tome, osnovni testovi, pogotova ako imate prekomernu težinu ili druge faktore rizika kao što su bolesti srca, porodična istorija dijabetesa, hipertenzije ili moždanog udara, kao i hormonski disbalans.
Proverite nivoe vitamina D
Vitamin D je vitalna hranljiva materija potrebna za rast i održavanje kostiju. Pored toga, štiti telo od dijabetesa, srčanih bolesti i određenih vrsta raka, a ima indicija da igra ulogu u poboljšanju imunološkog sistema.
Poznato je da je najvažniji izvor vitamina D izlaganje suncu. Međutim, zauzete i poslom i brigom o domaćinstvu opterećene žene su danas sve manje vani. Stoga bi trebalo pronaći vreme za svakodnevne šetnje, ali i na druge načine uticati na održavanje nivoa D vitamina u telu. Primera radi, moguće je povećati ih putem ishrane. Jedite masnu ribu i obogaćene mlečne proizvode.
Ne treba zaboraviti da sa godinama sklonost ka sintezi ovog vitamina se smanjuje. Ne postoji određena starost za testiranje, ali možete se konsultovati sa svojim lekarom, posebno ako primetite bol u udovima, ako imate nisku gustinu kostiju ili pak ponovljene prelome.
Godine ne treba da budu preduslov za brigu o sebi, ali u tridesetim bi svakako više pažnje trebalo posvetiti svom telu, posebno ako dosad niste mnogo marili za preglede. Preventiva je bez svake sumnje pola zdravlja i put do vitalnosti i dugovečnosti.
Autor: Srbijanka Stanković