Geštalt terapija posmatra čoveka kao funkcionalu celinu koja ima potencijal za rast i razvoj i koja je sposobna za efikasan i zadovoljavajući kontakt. Ova vrsta terapijskog lečenja se može opisati kao neinterpretativni psihoterapijski pristup, koji kroz ja-ti odnos i kroz podršku na osvešćivanju sebe (sopstvenih misli, osećanja, tela) sada i ovde, omogućava pronalaženje i korišćenje sopstvenih ličnih potencijala, odnosno, samoaktualizaciji. Ana Kujundžić se već 15 godina bavi ovom terapijom, a za portal “Zdrava i prava” objašnjava kada je ova metoda najdelotvornija.
Fric Perls, koji je začetnik Geštalt terapije kaže da je metoda prirodan i univerzalan pristup koji se može primenjivati bez ograničenja: sa osobama svih uzrasta, nivoa, različitih kulturnih pripadnosti i u različitim situacijama, pa je on promoviše kao “terapiju za normalne”.
– Geštalt terapija se danas predstavlja kao egzistencijalna filozofija. Ona prednost daje sintezi u odnosu na analizu, orijentisanost ka budućnosti umesto teorije uzročnosti, kreativnost i originalnost umesto normalizacije. Primenjuje se kod osoba koje pate od nekog psihičkog, fizičkog ili psihosomatskog problema, ali odlične rezultate daje i kod osoba koje imaju egzistencijalne teškoće kao što su nezaposlenost, depresija, raskidi, gubitak bliske osobe, konflikti, seksualne teškoće, neuspeh u školi- priča Ana Kujundžić, geštalt terapeut koja je za svojih 15 godina rada imala priliku da se najčešće susreće sa osobama koje pate od depresije, paničnih napada, fobija.
– Mucanje se odlično leči ovom metodom. Problem izbora partnera koji je danas veoma rasprostranjen takođe je nešto na šta možemo uticati pozitivno. Geštalt terapija ima holistički pristup što znači da insistira na održanju i razvijanju dobrog stanja celog organizma, a ne radi na pojedinačnim simptomima niti na izlečenju što je u skladu sa definicijom zdravlja Svetske zdravstvene organizacije- priča naša sagovornica.
Ključno je i to što je tokom terapije usmerenost na proces više nego na sadržaj, na iskustvo, a ne na interpretaciju, na pitanje “šta” i “kako”, a ne na “zašto”.
PROMENA, RAST I RAZVOJ SU OSNOVNI POJMOVI U GEŠTALT TERAPIJI
- živi u sada
- živi ovde, u trenutnoj situaciji
- opažaj svoju okolinu i postupaj sa njom shodno tome kakva ona jeste, a ne kakva bi želeo da bude
- budi pošten prema sebi
- izrazi se kroz svoje želje,misli i osećanja i ne manipuliši sobom i drugima kroz racionalizacije, očekivanja, procenjivanja i iskrivljavanja
- doživi u potpunosti čitavu skalu svojih osećanja, kako prijatnih tako i neprijatnih
- ne prihvataj spoljašnje zahteve koji su u suprotnosti sa tvojim poznavanjem sebe
- budi spreman da eksperimentišeš, da se susretneš sa novim situacijama
- budi spreman na promene i razvoj
Ana Kujundžić se Geštalt terapijom bavi 15 godina. Primenjuje je najviše u individualnom radu sa klijentima i povremeno u radu sa parovima i grupama. Radi u Beogradu i Šapcu.
Ona je i diplomirani psiholog (Filozofski fakultet u Beogradu, odsek psihologija) i akreditovani Psihološki savetnik (član UPSS od 2008.) sa međunarodnom licencom za rad u oblasti psihoterapije.
POČETAK
“Otac” Geštalt terapije je Fric Perls koji je 1942.g izdao knjigu “Ego, glad i agresija”, a 1951. “Geštalt terapija”. To je bio početak ovog oblika psihoterapije koji se danas široko primenjuje u celom svetu.
Geštalt na nemačkom znači: oblik, celovitost, izgled, forma, odnosno, gestalten- uobličavati, davati oblik, stvarati, obrazovati.
Autor: Mariota Vlaisavljević