Žene koje se slabo bave fizičkom aktivnošću sklone su značajno većoj aktivaciji trombocita i povećava rizik od tromboze, nego žene sa prosečnom ili odličnom kondicijom, rezultat je studije Austrijskog Kardio fonda u kojoj je učestvovalo 62 mlade žene, a koju su sproveli Institut za fiziologiju Medicinskog fakulteta u Beču i Institut za sport Univerziteta u Beču.
Aktivacija trombocita može da dovede do stvaranja potencijalno životno opasnih trombova. Ovi krvni ugrušci mogu da zapuše krvne sudove, dovode do tromboze i prekida snabdevanja organa krvlju.
Saznanja ove studije su objavljena u međunarodnom čuvenom časopisu “Medicine & Science in Sports & Exercise”. Naučnici su ujedno uspeli i da dokažu da pojačana aktivnost prilično brzo dovodi do normalizacije funkcija trombocita – za to bi bio potreban odrađen trening izdržljivosti u periodu od dva meseca tri puta nedeljno (trčanje od po maksimalno 40 minuta).
Rezultati studije, međutim, pokazuju da čak i umeren trening u sličnom kratkom periodu dovodi do značajno pozitivnih efekata. Ovim je potvrđeno da osobe u kondiciji u poređenju sa fizički neaktivnima imaju za oko 40 odsto manji rizik od kardio-vaskularnih oboljenja.
Tromboza predstavlja jedan od najčešćih uzroka obolevanja i smrti u savremenom svetu. To je bolest u čijem nastanku učestvuju kako nasledni tako i stečeni faktori, koji mogu biti prolazni ili trajni (obimne traume, hirurške operacije, dugo ležanje u krevetu, hronična srčana slabost, ateroskleroza, prisustvo veštačkog srčanog zaliska, maligne bolesti, gojaznost, starost, trudnoća i postporođajni period, kontraceptivna sredstva, pušenje, šećerna bolest, povišen krvni pritisak,povišene vrednosti holesterola u krvi).
Pripremila: Mariota Vlaisavljević