Istraživanja su pokazala dve bitne činjenice koje doprinose stalnom porastu kilaže savremenog čoveka. Britanska studija koja je upoređivala veličine porcija iz 1993. godine sa porcijama iz 2013. godine je došla do zaključka da su porcije u određenim proizvodima pogotovu onima koji su predviđeni za jednu osobu uglavnom ostale na istom nivou kao 1993. godine. Međutim, veličina porcija se i do 98 odsto povećala kada je u pitanju količina hleba.
Ljudi najčešće zanemaruju važnost kontrole porcija. Od suštinske je važnosti odrediti odgovarajuću veličinu porcije i precizno slediti standardizovane recepte kako biste znali tačan broj kalorija koje unosite.
Ako pokušavate da smršate, jedan od prvih koraka bi trebalo da bude da naučite kako da kontrolišete porcije.
U tu svrhu možete da koristite mericu, tanjire za kontrolu porcija ili vagu. Međutim, stvari se komplikuju kada jedete van kuće.
Važno je držati se plana i naučiti kako izgledaju odgovarajuće porcije.
Neodgovarajuće porcije mogu da dovedu do gojaznosti i bacanja hrane. Ne dozvolite da vas stres svakodnevnog života spreči da pravite prave izbore kad je hrana u pitanju.
PRAVILA
- Dlan određuje porciju proteina
- Pesnica određuje porciju povrća
- Savijeni dlan određuje porciju ugljenih hidrata
- Vrh palca određuje porciju masti
- Palac određuje porciju dodataka
- Procena porcije proteina
PRAKTIČNI SAVETI
- Sevirajte hranu na manjem tanjiru-tako ćete imati utisak veće količine koju treba da pojedete
- Jedite sporije i bez televizora – time ćete se ranije osetiti sitim. Mozgu je potrebno oko 20 minuta da dobije poruku da ste siti
- Ne jedite sve sa tanjira kada ste svesni da je porcija prevelika, pogotovo u restoranima. Bolje pojedite pola količine hrane a nemojte da vam je neprijatno da pitate da vam ostatak zapakuju.
- Planirajte obroke unapred – napišite plan obroka za nedelju dana i pripremite ih unapred
- Ne preskačite obroke – preskakanje obroka šteti vašem organizmu. Bićete gladniji, što će dovesti do prejedanja. Pokušajte da jedete najmanje tri puta dnevno, uz užinu između obroka.
- Nemojte stavljati posude sa hranom na sto – kako ćete kontrolisati količinu hrane koju unosite ako gledate u posudu punu hrane na stolu? Držite posude sa hranom na radnom delu u kuhinji a šerpe na šporetu. Tako nećete biti u iskušenju da uzmete još
- Merite hranu – merenje hrane je odličan način da kontrolišete veličinu porcija. Pročitajte deklaracije sa sastojcima i izmerite jednu porciju. Na ovaj način izbegavate prejedanje
- Koristite tanjire za kontrolu porcija – da, postoje tanjiri sa utisnutim linijama koje razdvajaju hranu i porcije.
Pripremila: Mariota Vlaisavljević