Alergijski rinitis je prava muka koja može da traje mesecima! Sa prvim prolećnim danima stižu alergije na polene drveća, trava i korova i traju sve do novembra. Oni koji pate od alergijske kijavice dobro znaju kroz kakve probleme zbog toga prolaze – kijaju, šmrču, svrbi ih nos i ždrelo, umorni su i dekoncentrisani, a oči su im suzne, crvene i otečene.
Polen je jedan od najčešćih pokretača sezonskih alergija. Stručnjaci alergiju na polen obično nazivaju sezonskim alergijskim rinitisom. Alergeni se nalaze u samim zrncima polena, ali i u sastavu alergijskog aerosola izvan zrna polena. Uglavnom potiču od različitih biljnih vrsta – drveća, trava i korova.
Najveći broj obolelih preosetljiv je na veći broj alergena, tako da je dužina i intenzitet ispoljavanja tegoba promenjiva. Oko 50 odsto pacijenata ispoljava tegobe nekoliko meseci tokom godine, najčešće oko četiri meseca, a oko 20 odsto njih ima tegobe i duže od devet meseci, tj. skoro tokom cele godine.
400.000 ljudi u Srbiji ima alergijski rinitis
Od alergijskog rinitisa boluje između 25 i 40 odsto svetske populacije, odnosno više od 500 miliona ljudi, svih etničkih grupa i uzrasta. Učestalost je najmanja kod dece ispod pet godina, zatim raste i dostiže vrhunac u adolescenciji i mlađem odraslom dobu, a onda postepeno opada sa starenjem. Procenjuje se da alergijski rinitis u Srbiji ima oko 400.000 osoba, a većina njih bori se sa sezonskim oblikom ove bolesti.
Simptomi alergijskog rinitisa
Tipični simptomi i znaci kod obolelih od alergijskog rinitisa su – pojačana vodenasta sekrecija iz nosa, svrab nosa, kijanje, često i po više puta u seriji, i nazalna zapušenost nosa. Kod nekih pacijenata može da se javi svrab nepca i usnih kanala, a zbog slivanja sekreta u ždrelo često se javlja i suvi kašalj.
Alergija na polen narušava kvalitet života
Ove tegobe značajno narušavaju kvalitet života i dovode do ograničenja u fizičkim, emocionalnim, socijalnim i profesionalnim aspektima života pacijenata sa alergijskim rinitisom. Njima su ozbiljno narušene svakodnevne aktivnosti, počev od potrebe za stalnim nošenjem i upotrebom maramica, preko isprekidanog sna do konstantnog umora i oslabljene koncentracije. Teskoba u grudima, otežano disanje i gušenje javljaju se kod onih osoba koje pored alergijskog rinitisa imaju i pridruženu astmu. Sezonski alergisjki rinitis je u više od 50 odsto slučajeva praćen i očnim simptomima kao što su crvenilo, svrab i pojačano lučenje suza, i tada govorimo o alergijskom rinokonjunktivitisu.
Prehlada ili alergija?
Zbog sličnosti ispoljenih tegoba, često, među pacijentima, lekarima i farmaceutima postoji dilema da li se radi o prehladi ili o alergiji. Međutim, sezonski karakter tegoba, koje se ponavljaju u istom periodu godine, dugi niz godina, odsustvo povišne temperature i drugih simptoma infekcije, a pre svega uočavanje jasne veze između pojave tegoba i kontakta sa alergenima, presudni su u pobuđivanju sumnje na alergiju.
Uzmite terapiju na vreme
Veoma je važno započeti pripremu za alergije pre nego što polen dostigne najviši prolećni nivo i ispolje se simptomi alergije. Ne treba čekati da se simptomi alergije ispolje, potrebno je obaviti konsultaciju sa ORL specijalistom i prema preporuci započeti sa terapijom, jer priprema u pravo vreme može olakšati simptome tokom cele sezone. Ukoliko nikada nisu rađena alergološka ispitivanja, pravo je vreme da se urade, kako bi uz savete lekara nastupajući period osobe sa alergijskim reakcijama provele bez tegoba ili sa minimalnim simptomima. Preporuka je da se za uzimanjem antihistaminika počne otprilike dve nedelje pre nego što se obično ispolje simptomi alergije.
Polinol, najbolji homeopatski lek za alergiju
Kao veoma efikasan kod alergija pokazao se nemački homeopatski lek „Polinol“. To su tablete, potpuno prirodnog sastava, zbog čega ih mogu koristiti i deca od treće godine. Sprovođenjem mera koje nam omogućavaju da smo manje u kontaktu sa alergenima i primena „Poliol“ tableta na vreme, od velike su koristi za odlaganje alergijske reakcije i pojave prvih simptoma alergije, tako da duže možemo da uživamo u proleću, a ne da se skrivamo…
Tablete se jednostavno otapaju u ustima, a za decu se mogu rastvoriti u kašičici vode. Koriste se u lečenju polenskih kijavica. Za razliku od hemijskih lekova u lečenju alergija (antihistaminici, kortikosteroidi, kapi za nos) koji su efiksni u određenom vremenskom periodu, ovaj homeopatski lek može se uzimati tokom cele sezone trajanja alergija (od marta do novembra), dokle god postoje simptomi.
Izvor: Zdravaiprava