Spušten tonus lica, gubitak elastičnosti, nejednak ten, bore smejalice, pege, proširene pore – čestitamo, u četrdesetima ste! Iako starenje ponekad deluje strašno i utiče na samopouzdanje jedne žene, istina je da sa nekoliko trikova možete očuvati svežinu i zdravlje kože lica.
Ako usvojite sledeće savete za negu kože lica i novu beauty rutinu, neće vam trebati mnogo novca i bolnih estetskih zahvata da se zauvek osećate lepo i mlado!
Prvi i nezaobilazni korak – hidratacija
Prvo pravilo nege kože lica, bez obzira na godine, a posebno u 40-tim je hidratacija! Mnoge žene sjaj i blistavost lica traže u dobrom makeup-u, ali rešenje na duže staze je oduvek bila dubinska hidratacija i pravilna nega. Upravo je dehidratacija glavni okidač za pojavu znakova starenja poput linija na licu, sitnih bora i promena u tenu. Međutim, znakovi starenja tretirani na vreme neće ni u četrdesetima predstavljati problem.
Ako je koža suviše zategnuta i suva, pritom i pecka i svrbi, znači da joj je potrebna mala pomoć da povrati blistavost i sjaj. Pored tretmana u kozmetičkim salonima koji se bave dubinskom hidratacijom kože, neizostavni preparati za negu dama su i maske namenjene hidrataciji i toniranju. Maske za lice bogate hranljivim materijama pomažu da koža dobije dovoljno kiseonika, štite od oštećenja izazvanog slobodnim radikalima, obnavljaju kolagen i uravnotežuju proizvodnju sebuma.
Ipak, ostaje da je najjednostavniji i ujedno najjeftiniji način hidratacije da pijete dosta vode. Ovo je savet koji je svima dobro poznat, ali koliko nas ga zaista primenjuje? Preporučeni dnevni unos tečnosti je od 1,5 do 2 litra, što je oko 8 čaša dnevno, ali mnogi ne popiju toliko vode svaki dan. Ukoliko i vi spadate u tu grupu, pokušajte svakog dana povećati svoju dozu – čašu po čašu, dok ne ostvarite ovaj mali, ali važan cilj.
UV zaštita i kreme za lice
Na hidrataciju posebnu pažnju treba da obrate dame sa suvom i osetljivom kožom. Birajte kreme na kojima je jasno označeno da su testirane na osetljivoj koži. Isprobajte one koje u sastavu imaju shea puter, poznat po svom umirujućem dejstvu, a za ekstremno osetljivo lice najbolji hidrator je hijaluronska kiselina. Ona pomaže koži da održi vlažnost, oporavlja kolagenske veze i sprečava njihovo opadanje. Koža ostaje elastična i fleksibilna, sprečava se njeno starenje i borenje, zbog čega je hijaluronska kiselina postala nezaobilazan sastojak anti-age krema i seruma.
Znamo koliko su privlačni preparati u lepim pakovanjima i sa dobrom reklamom, ali pravo je vreme da pri biranju krema obratite pažnju na njihov sastav. Izbor dobre dnevne kreme može pomoći u anti-age borbi i u održavanju zdravlja kože. Okrenite se kremama gušće teksture, sa sastojcima poput uree, pantenola, koenzima 210, peptida, prirodnih ulja makadamije, ruže, argana i već pomenutog hijalurona.
Naš saveznik u borbi protiv bora je i vitamin A. Zato je dobar savet u svoju negu uvesti i retinol – derivat vitamina A, koji uklanja mrtve ćelije površinskog sloja epiderma i pomaže u stvaranju novih i mladih ćelija lica.
Kad smo već kod bora, često zaboravljamo da je glavni uzrok njihovog nastanka preterano izlaganje suncu i UV zracima koji uništavaju kolagenske veze i elastičnost kože. Kreme sa zaštitnim faktorom nisu rezervisane samo za kupanje i sunčanje. Treba svakodnevno štititi lice faktorom SPF 30, a u letnjim danima i SPF 50. Ne samo da ćete štiteći kožu izbeći njeno prerano starenje, već ćete sprečiti pojavu pigmentacija i fleka.
Pročitajte takodje: Ruski narodni recepti protiv tamnih kolutova oko očiju!
Maske, ampule i serumi
Maske, ampule i serumi su brz i jednostavan način da povratite sjaj suve i umorne kože. Tržište je preplavljeno ovim preparatima, i zato pažljivo birajte svoj, u dogovoru sa vašim dermatologom.
Ipak, nikako ne možete da pogrešite sa antioksidativnim serumima, serumima koji sadrže vitamin C i A, kao i maskama sa marokanskom glinom, uljem suncokreta i lavande i aloe vera gelom.
Ovakvi tretmani su visokoučinkoviti samo ako se redovno primenjuju, i u savezništvu sa pravilnim čišćenjem lica.
Čišćenje kože lica
Bilo da se često šminkate ili ne, čišćenje kože je jednostavno neophodno. Međutim, nepažljiv izbor proizvoda može naneti više štete nego koristi. Birajte preparate prema tipu vaše kože, one koji će skinuti nečistoće, ali neće uticati na prirodno lučenje masnoće.
Normalna koža
Glatka, mekana koža na dodir, bez vidljivih masnih tragova zaslužuje čišćenje i negu. Budite oprezni da ne isušite kožu agresivnim pilinzima i gelovima. Obavezno posle čišćenja koristite tonik za normalnu kožu, kako biste povratili njenu PH vrednost. I naravno, ne zaboravite hidrataciju!
Suva koža
Suvi tip kože ne proizvodi dovoljno sebuma i teško ga zadržava, zbog toga je lice suvo i često se peruta. Zato treba obezbediti negu koja će kožu snabdevati dovoljnom količinom vlage. Izbegavajte umivanje vrućom ili mlakom vodom, jer će je to dodatno isušiti. Da bi se koža hidrirala i nahranila, preporučuje se korišćenje maske za lice, barem dva puta nedeljno.
Kombinovana koža
Ukoliko su vam čelo, nos i brada često masni, a obrazi normalni ili suvi, vi imate kombinovani tip kože. Kombinovana koža znači i upotrebu kombinovanih preparata, jer se svaki deo lica tretira posebno. Prejakim prepatarima ćete se rešiti masne T-zone, ali i potpuno uništiti normalan deo kože i isušiti do perutanja.
Masna koža
Sklona aknama i mitiserima, masna koža stvara višak sebuma koji zbog loše nege može da zahvati i celo lice. Da bi uklonile taj višak sebuma, osobe sa masnom kožom treba da koriste i pilinge, barem dva puta nedeljno.
Zahvaljujući svojim sitnim česticama, piling uklanja mrtve ćelije kože, te podstiče površinsku cirkulaciju i čini je glatkom i zdravijom. Ako se plašite da će piling oštetiti vašu kožu, uvek možete probati da napravite i piling kod kuće, od prirodnih sastojaka. Posle pilinga, obavezna je krema, na bazi vode ili gela, koja ne zapušava pore. Ulja za lice takođe mogu pomoći u zaštiti i hidriranju kože, ali i matiranju tena.
Masaža lica
Masaža lica može da reši probleme nadutosti i starenja kože, te da joj vrati svež i zdrav izgled. Osim toga, masaža prija i opušta, a to je ponekad sasvim dovoljno da date priliku ovom tretmanu.
Vaši prsti su najbolji alat za masažu protiv bora! Dovoljno je da promenite način na koji svako veče nanosite kremu i već nakon nekoliko dana možete da smanjite nadutost oko očiju i podignete tonus svog lica. Ovakvi tretmani postoje u salonima lepote, ali ih možete naučiti i sami. Ključ je u redovnom i pravilnom masiranju.
Bonus pravila za negu dekoltea
Koža vrata i dekoltea je veoma nežna, dva puta tanja od kože lica, i zato zahteva dodatnu negu. Ako posmatramo vratni deo kao nastavak lica, onda nema potrebe da ga izostavimo u svakodnevnom čišćenju, nezi i toniranju. Bore na vratu se pojavljuju nestajanjem dva proteina: kolagena i elastina, ali i zbog nekih navika poput konzumiranja duvana, preteranog izlaganja suncu ili solarijumu, pogrešanom položaj tokom spavanja. Zato, izbegavajte izlaženje bez UV zaštite, tuširajte taj predeo hladnom vodom, koristite pilinge i kreme sa sastojcima poput vitamina za kožu A, C i E, betakarotena i antioksidanata.
Starenje kože je prirodan proces, koji ne moramo prikrivati šminkom. Sasvim je dovoljno naći odgovarajuću beauty rutinu i biti dosledan i odlučan u njenoj primeni. Neka vam prvi izbor uvek budu kreme za lice izbalansiranih i prirodnih sajstojaka. Jer budite sigurni – pravilna nega kože lica uvek donosi rezultate.
Autor: Srbijanka Stanković