Stručnjaci se kunu da je čarobna namirnica, prava riznica zdravlja. Zamena za hleb i testo, ali nije žitarica. Heljda. To je zapravo seme- uprkos zavaravajućem imenu, heljda nije ni pšenica ni žito – to je seme. Da stvari budu zbunjujuće, klasifikuje se kao pseudo-žitarica i često se naziva zrnom. Ali heljda je sličnija amarantu, prosu ili kinoji, koja su ukusna i hranljiva semena puna vlakana i bez glutena, ali se naguraju na odeljenje za žito.
Heljda je prepuna hranljivih sastojaka i minerala, poput gvožđa, bakra i magnezijuma, a ima i dosta vlakana. Lisa Ioung, vanredni profesor nutricionistike na NIU i nutricionista u privatnoj praksi sa sedištem u Njujorku, kaže:
“Heljda sadrži dobre ugljene hidrate, proteine, vlakna i niz vitamina i minerala, uključujući kalijum i magnezijum, što ga čini dobrim za zdravlje srca”.
Činjenice o ishrani heljde
Veličina porcije heljde je oko 1/2 šolje do 3/4 šolje. 1/2 šolje heljde sadrži sledeće nutritivne vrednosti:
Kalorije: 292
Masti: 2,9 g
Ugljeni hidrati: 61 g.
Proteini: 11 g (22 procenta dnevne vrednosti)
Vlakna: 8,5 g (30 procenata DV)
Kalcijum: 15 mg (16 procenata DV)
Gvožđe: 1,9 mg (11 procenata DV)
Magnezijum: 197 mg (49 procenata DV)
Fosfor: 295 mg (24 procenta DV)
Kalijum: 391 mg (8 procenata DV)
Zašto heljda?
Postoji mnogo različitih vrsta heljde, a dve najpoznatije su Tartar heljda (Fagopirum tartaricum) i obična heljda (F. esculentum). Heljda brzo raste, može uspevati u hladnim klimatskim uslovima i na visokim terenima, a otporna je na sušu, što je čini idealnim usevom za sadnju u mnogim regionima.
Seme se obično naziva sirovom heljdinom krupicom, koja ima bež nijansu ili svetlo zelenu boju. Iako postoje različite sorte, “nutritivno ne postoje razlike između njih”, kaže Samantha Murdoch, dijetetičar u bolnici Lenok Hill.
Seme bez glutena za one koji imaju celijakiju
Budući da heljda zapravo nije pšenica ili zrno, to je sjajna opcija za osobe sa celijakijom ili intolerancijom na gluten.
“Odličan je za one koji imaju celijakiju ili osetljivost na gluten, jer prirodno ne sadrži gluten”, kaže dijetetičar Mascha Davis.
Gluten je vrsta proteina koja se nalazi u mnogim žitaricama, poput ječma i pšenice. Osobama sa celijakijom, jedenje glutena oštećuje tanko crevo, sprečavajući apsorpciju ključnih hranljivih sastojaka i izazivajući simptome poput dijareje, nadimanja i drugih tegoba. Heljda je takođe odlična zamena za sve koji žele da smanje unos glutena.
Zdravstvene koristi heljde
Heljda nudi obilje hranljivih blagodeti. Postoji dobar razlog zašto mnogi lekari i nutricionisti hvale ovo seme, piše portal Readers digest.
“Dijeta bogatija vlaknima, generalno, može pomoći u prevenciji bolesti srca, dijabetesa, visokog holesterola i pomoći u upravljanju telesnom težinom. Uključivanje heljde u ishranu je odličan način za smanjenje hroničnih stanja, jer je to suštinska komponenta dobro uravnotežene prehrane”, kaže Murdoch.
Antioksidanti su jedinjenja koja se prirodno javljaju i koja štite telo od štetnih slobodnih radikala koji mogu doprineti hroničnim bolestima poput srčanih tegoba, pa čak i raka. Iako su mnoge biljne namirnice bogate antioksidantima, heljda je prepuna one koja može zaštititi srce, pomoći u snižavanju krvnog pritiska i holesterola i pružiti druge zdravstvene benefite.
Zaštita srca
Mnogi antioksidanti koji se nalaze u heljdi korisni su za srce.
“Sadrži ne samo vlakna, proteine, vitamine i minerale, već i antioksidanse zvane flavonoidi, koji su odlični za zdravlje srca”, kaže Davis.
Jedan takav flavonoid, kvercetin, može pomoći u smanjenju krvnog pritiska, sugeriše studija objavljena 2012. u časopisu Advances in Nutrition. Još jedna značajna komponenta heljde je D-hiro-inositol, supstanca slična vitaminu za koju se čini da pomaže u snižavanju krvnog pritiska i pomaže u uravnoteženju nivoa šećera u krvi. Heljda ima veću koncentraciju ovog jedinjenja od bilo koje druge namirnice. Visok sadržaj vlakana u heljdi pomaže i u smanjenju holesterola, jer u osnovi pomaže u čišćenju digestivnog trakta.
Izvor: Zdravaiprava