Ako svakog dana pojedete jedan celer poboljšaće vam se varenje, krvni pritisak, smanjiće se upale… Iako mnogi baš i nisu ljubitelji celera, on spada u najzdravije povrće. Ako vas njegov ukus ne privlači posebno, pomešajte ga sa ostalim povrćem u salati ili varivu, tako da ipak uzmete zdravstvene dobrobiti koje donosi.
Celer sadrži supstancu kumarin koja sprečava štetno delovanje slobodnih radikala, a podstiče aktivnost belih krvnih zrnaca važnih za očuvanje odbrambene moći organizma. Svi vitamini B kompleksa iz ove biljke podstiču razmenu ugljenih hidrata u organizmu, jačaju nerve i mozak, a kožu, kosu, oči i jetru čine zdravima.
Evo kako će verovatno vaš organizam reagovati ako budete jeli stabljiku-dve celera, ili više, svakog dana (možete koristiti i koren i listove, naravno, mada se oni kod nas češće koriste kao sastojak za supe).
Lakše će se održati poželjna telesna težina
Celer je izuzetno niskokaloričan, ali veoma bogat biljnim vlaknima i vitalnim nutrijentima koji podstiču metabolizam, tako da je odlična namirnica za redukcione dijete (mršavljenje) i uopšte za one koji hoće da održe poželjnu telesnu težinu.
Poboljšaće se varenje
Celer veoma povoljno deluje na organe za varenje. Sadrži obilje biljnih vlakana koja čiste gastrointestinalni trakt i doprinose prevenciji konstipacije.
Smanjiće se upale
Nauka povezuje upalne procese niskog intenziteta u organizmu sa ozbiljnim oboljenjima kao što su artritis, srčane bolesti, pa čak i rak. Celer je bogat antioksidansima i polisaharidima koji imaju antiupalna svojstva i doprinose smanjenju upala.
Organizam će biti manje kiseo
Celer posebno doprinosi održanju kiselo-bazne ravnoteže u telu, što povoljno deluje na čitav organizam i prevenciju niza tzv. “civilizacijskih bolesti” povezanih sa savremenim nezdravim načinom ishrane i života uopšte.
Smanjiće rizik od povišenog krvnog pritiska
Celer sadrži supstance zvane ftalidi za koje je dokazano da snižavaju krvni pritisak tako što opuštaju mišiće oko orterija.
Semenke celera takođe imaju antihipertenzivna svojstva, što pomaže da se reguliše krvni pritisak.
Među začinskim biljkama celer zauzima posebno mesto. Kroz istoriju i mitologiju celeru su pridavana različita značenja, a verovanje da celer pospešuje polnu moć ostalo je do danas.
Zbog bogatstva različitim korisnim sastojcima celer ima izuzetna lekovita svojstva.
Sa šargarepom, lukom i peršunom predstavlja četiri glavna aduta svake kuhinje. Koristi se svež i obaren za pripremanje supa i jela, seme se koristi kao začin, dok lišće vrlo često služi za dekorisanje raznovrsnih kulinarskih specijaliteta.
Napitak od celera i limuna
Protiv povišenog holesterola narodni lekari preporučuju napitak spravljen od celera i neprskanog limuna. Za ovaj lek treba spremiti 500 grama svežih listova i stabljika celera, tri limuna i litar vode. Voda se prvo prokuva i ostavi da se ohladi. Limun se dobro opere, iseče na komade sa sve korom. Celer se takođe grubo secka. Onda se zajedno dobro samelju, najbolje u blenderu. Kada se dobije fina kašasta masa, prelije se prokuvanom vodom i dobro izmeša.
Sud se, zatim, poklopi i ostavi da odstoji preko noći, a ujutru procedi i sipa u staklenu flašu. Dobijeni napitak pije se ujutru i uveče, po 0,5 decilitra pre jela.
Napitak nema neželjenih efekata, a pokazalo se da može uspešno da deluje i na snižavanje triglicerida u krvi. Međutim, da bi lečenje bilo uspešno, poželjno je da se za to vreme izbegava slatko. Posle dva do tri meseca terapije, treba proveriti vrednosti.
Izvor: Zdravaiprava