Savet “isplači se, biće ti lakše” svi smo čuli mnogo puta, ali postoje li i medicinski razlozi za to… Ovo su četiri razloga zašto je plač dobar za naše telo i um!
Mnogi suze smatraju odrazom slabosti i retko kad puste koju. Međutim, brojne studije pokazuju da plakanje jača samopouzdanje, smanjuje alergiju, ublažava bol kod reumatoidnog artritisa, reguliše imunološki sistem i utiče na sveopšte blagostanje.
Refleksne suze se uglavnom sastoje od 98 odsto vode, a u emocionalnim suzama se nalaze brojne druge supstance, u različitim koncentracijama. Jedna od njih je prolaktin, najpoznatiji po tome što ima važnu ulogu u stvaranju mleka kod dojilja. Tu su i adrenokortikotropni hormoni, koji ukazuju na visok nivo stresa, piše Objektiv.
Još jedna hemikalija koja se može naći u ovakvim suzama je leucin-enkefalin, neurotransmiter koji umanjuje bol i poboljšava raspoloženje.
Smanjuje stres
Ako ste osoba koja lako pokazuje emocije, onda ćete se lakše nositi s teškim životnim situacijama. Nakon što “otplačete svoje”, osetićete olakšanje i bićete u stanju jasnije da sagledate situaciju koja vam je naterala suze na oči.
Plakanje je takođe znak da se ne bojite onoga što osećate. Plakanje je znak da prihvatate svoju ranjivost i osećajnost. To je znak da ste snažna osoba i da stvari nazivate pravim imenima. Plakanje je takođe znak zdravog srca i mozga.
Poboljšava komunikaciju
Plač može preneti ono što se rečima ne može izraziti, posebno u vezi. Plač može ublažiti svađu i istaknuti ono što nije izraženo rečima ili jednostavno naglasiti značaj osećaja iza dijaloga. Da zaključimo, dobar plač, može nas isceliti i psihički i fizički i popraviti odnose među ljudima.
Uništava bakterije
Plač može biti dobar način da se oslobodite od bakterija. Suze sadrže lizozim – enzim koji ima protivupalni učinak. On se takođe nalazi u spermi, majčinom mleku, nosnim izlučevinama i sluzi i ubija gotovo 90 odsto svih vrsta bakterija u roku od 10 minuta.
Poboljšava raspoloženje
Suze mogu poboljšati naše raspoloženje bolje nego bilo koji antidepresiv trenutno dostupan na tržištu. Studija sprovedena 2008. godine na Univerzitetu u Južnoj Floridi otkriva da je 90 odsto ljudi koji su plakali u stresnim situacijama osetilo značajno olakšanje i poboljšanje raspoloženja. Pojedinci s anksioznim poremećajem manje doživljavaju bilo kakve negativne učinke nakon plača.
Zaključak iz svega ovoga je da slobodno plačete ako vam se plače i da se ne suzdržavate kada su emocije u pitanju. Plakanje je zdravo i prirodno i zaista pomaže da se osećamo bolje, ali i snažnije.
Izvor: Objektiv.rs