Čuvarkuća je naša aloja. Ona u našoj tradicionalnoj medicini ima široku primenu. Na ovim prostorima pije se sok od čuvarkuće, jede se kao salata, koristi se kao melem za pluća, previja se na posekotine. Za njom se poseže kad nas boli ovu, a fitoterapeuti kažu da je dobra i kod cista i mioma.
KAKO SE PRAVI MELEM OD ČUVARKUĆE?
Melem se sprema od 300 g samlevene čuvarkuće, koja se prethodno dobro opere pod mlazom hladne vode, i 1 kg domaćeg meda. Uzima se ujutru i uveče po kašika, ostavi se koji minut da odstoji u ustima, pa se proguta.
NAPOMENA: Melem spravljen od čuvarkuće i meda najviše pomaže ljudima koji imaju problem sa bronhitisom. Generalo se taj melem preporučuje i ljudima koji imaju čir na želucu ili dvanaestopalačnom crevu, rekao je Momčilo Antonijević, novinar i narodni travar za RTS.
Gotovo je nemoguće, naglasio je Antonijević gostujući u utarnjem programu RTS-a, uništiti ovu biljku, osim da je zalijete sa velikom količinom vode.
– Čuvarkuća je sukulentna biljka koja u sebi ima puno vode i evolucijski je prilagođena da u sebi zadržava vodu.
Ne može da se suši i zato se u prirodnoj medicini, odnosno fitoterapiji koristi samo u svežem obliku.
– Mogla bi eventualno da se konzervira tako što se stavi u med, ali sušenje čuvarkuće je nemoguća stvar i zato je treba imati u svojoj kući jer je izuzetno bogata vitaminima, naglašava Antonijević i dodaje da je čuvarkuća biljka boga Peruna, gromvnika, kao i kopriva i po narodnom verovanju kada se te biljke stave na krov, nervozni i ljutiti gromovnik neće da pogodi našu kuću jer je ona njegova „rođaka“
Prirodni lekovi mogu da pomognu trenutno, ali svakako treba da se obratite stručnjaku.
Izvor: Zdravaiprava