Čak i kada operete čaše, one i dalje izgledaju prljavo? Probajte ovo i one će biti kao nove.
Staklene čaše se vremenom pohabaju. Istraživači na Institutu “Good Housekeeping” utvrdili su da su moguće dve stvari- tvrdi minerali u vodi stvaraju naslage ili je mašina za pranje sudova izgrebala staklo.
Ako je u pitanju prvi problem, držite čaše pet minuta u alkoholnom sirćetu. Kiseline u sirćetu će rastvoriti minerale koji su se nakupili na staklu očas posla.
Sve tvrdoglave mrlje koje ostanu možete da skinete nežnim trljanjem sodom bikarbonom. Posle toga ih samo još jednom operite u mašini za pranje sudova i bićete oduševljeni rezultatom.
Ukoliko ovo ne uspe, onda su čaše izgrebane i trajno oštećene. Zbog toga bi bilo najbolje da sve skupocene delove escajga i servisa koje imate ubuduće perete ručno.
JOŠ TRIKOVA I SAVETA
- Uvek isperite suđe nakon upotrebe – ovo će vam pomoći da izbegnete ribanje. Neka se svi članovi porodice pridržavaju ovog koraka.
- Ako imate vremena, potopite posuđe. Koristite rastvor sode bikarbone, deterdženta za pranje posuđa i vrele vode. Potrebna vam je manja količina sode bikarbone i deterdženta, jer potapate suđe.
- Ako nemate vremena da potopite suđe, neposredno pre pranja koristite isti rastvor i napunite sudoperu vrelom vodom. Nakon toga ubacite suđe u sudoperu.
- Koristite četku za pranje i izribajte svaki komad. Ako naiđete na malo tvrdokornije mrlje, pospite ih sodom bikarbonom i ponovo izribajte. Ona se ponaša kao blagi abraziv i učiniće pravo čudo na tanjirima, šerpama i tiganjima.
- Čaše brišite suvom krpom nakon pranja – na taj način ćete izbeći pojavljivanje mrlja od vode.
- Ako pratite pomenute korake, pranje posuđa postaje rutinski posao koji ćete završiti za petnaestak minuta. Stvar je u tome da ne dopustite nagomilavanje posuđa već da posao odrađujete nakon svakog obroka.
I na kraju, nakon pranja suđa, oribajte i sudoperu.
Izvor: www.zena.rs i www.minimagazin.info