Neki ljudi vole da se maze posle seksa. Neki žele da se istuširaju ili odmah zaspe. Drugi mogu čak i da plaču. Ali jedna stvar je isto česta- mokrenje. Da li je mokrenje nakon seksa zaista toliko važno? Dva ginekologa objašnjavaju potencijalne koristi od ove navike.
Verovatno ste već čuli preporuku. Ali da li je ovo presudan zdravstveni savet za vaginu ili samo priča stare žene? Glavna prednost je potencijalno čišćenje bakterija. Iako postoje neke moguće koristi od mokrenja nakon seksa, definitivno postoje neki mitovi oko ove prakse.
Da li sprečava infekcije?
Žene koje su sklone infekcijama urinarnog trakta mogu verovati da praksa može da pomogne. Neudobni simptomi uključuju sagorevanje ili bol tokom mokrenja, često ili hitno mokrenje, zamućen urin i curenje. Ginekolog dr Alissa Dveck, koautor knjige “V is for Vagina” i Mari Jane Minkin, doktor medicine, klinička profesorka akušerstva i ginekologije kažu da je sve to povezano sa anatomijom.
“Uretra, koja je cev od bešike prema spolja, kod žena je vrlo kratka i nalazi se tik do vagine koja je prepuna bakterija”, kaže dr Minkin.
Uretra, mesto na koje urinirate, takođe je blizu analnog područja, koje je obično kolonizovano s tonama bakterija, prema dr Dveck. Tokom odnosa i svih vrsta seksualne igre, bakterije se mogu približiti uretri i povećati šansu za infekciju.
“Mnogo različitih aktivnosti, uključujući seks, može olakšati bakterije iz analnog područja prema uretri i izazvati infekciju”, kaže dr Dveck.
Još jedan razlog zbog kojeg neki stručnjaci seks povezuju sa infekcijama je zato što penetracija može izvršiti pritisak na uretru. Ova iritacija može prisiliti bakterije u uretru prema bešici, povećavajući verovatnoću infekcije. Pražnjenje bešike tako može mehanički očistiti bakterije. Dakle, za žene koje su sklone infekcijama ovo je dobra navika i mali napor koji će pomoći.
Šta kaže istraživanje?
Jedna studija u časopisu Health Mediterranean Journal otkrila je da su trudnice koje su obično mokrile u roku od 15 minuta od seksa imale manju verovatnoću da razviju infekcije od žena koje nakon toga nisu mokrile.
Dr Minkin primećuje da druge studije nisu pronašle takvu vezu. Međutim, nijedno istraživanje ne pokazuje da to povećava rizik od infekcija urinarnog trakta.
Da li odlazak u toalet nakon seksa sprečava trudnoću?
„To je 1.000 procenata lažno“, kaže dr Dveck. To je jedan od najgorih zdravstvenih saveta koje su ginekolozi čuli.
“Kada urinirate, urin izlazi iz uretre. U vagini se sperma deponuje da bi se stvorila trudnoća. To su dve potpuno odvojene stvari i mokrenjem se sperma neće izbaciti iz unutrašnje vagine”, kaže ona.
Ako obično ne pišate nakon seksa, da li biste trebali početi?
Iako bi ta navika mogla biti korisna, ona nije hitna lekarska preporuka za sve.
“Ne pokušavamo da seks pretvorimo u ovo ogromno medicinsko iskustvo”, kaže dr Dveck.
Doktor Minkin se slaže, govoreći da to u najmanju ruku ne može štetiti. Opet ako vam se ponavljaju infekcije obratite se svom lekaru – mokrenje posle seksa nije prva linija odbrane.
Izvor: Zdravaiprava