Zbog vaše preosetljivosti na gluten, pšenično, raženo, speltino i ječmeno brašno već dugo nisu na vašoj listi omiljenih namirnica? To nikako ne znači da se morate odreći finog hleba, keksa i deserta. Pirinač, kokos, tapioka, slanutak, lešnici i bademi samo su neke od prirodnih namirnica bez glutena koje se lako mogu pretvoriti u ukusno i zdravo brašno.
Postoje brašna bez glutena od žitarica, kao što su amarant, kinoa, tefa, smeđi i beli pirinač, ovas. Neka brašna bez glutena se prave mlevenjem orašastih plodova, kao što su bademi, lešnici i indijski oraščići. Za sve one koji su osetljivi na gluten preporučuju se i brašno od mahunarki, poput slanutka i soje. Izbor je zaista veliki, a na vama je da izaberete onu koja najviše odgovara vašem ukusu. Predlažemo da probate ovih 5 sjajnih vrsta brašna bez glutena, koje ne samo da su bogatog ukusa, već sadrže i mnoge hranljive materije koje su vašem telu potrebne.
Kokosovo brašno
Uz bademovo brašno, ovo je jedna od najpopularnijih vrsta bezglutenskog brašna. Dobija se sušenjem i mlevenjem plodova kokosa. Veoma je lagane teksture i blagog ukusa, a takođe je i zdrava. Kokosovo brašno je bogato vlaknima, što znači da je veoma dobro za zdravo varenje. Pored toga, sadrži zdrave zasićene masti, koje telo lako može da iskoristi za stvaranje energije i dobar metabolizam. Za razliku od pšeničnog, kokosovo brašno ima nizak glikemijski indeks i pomaže u održavanju zdravog nivoa šećera u krvi. Takođe štiti zdravlje vašeg srca. Ako planirate da pšenično brašno zamenite kokosovim u receptu, imajte na umu da na svaku šoljicu pšenice dolazi oko 1/3 šolje kokosovog brašna.
Brašno od smeđeg pirinča
Ovo brašno se dobija od fino mlevenih zrna smeđeg pirinča i zadržava sva njihova hranljiva svojstva. Bogat je proteinima, dijetalnim vlaknima, gvožđem, vitaminom B i manganom. To je zdravija opcija od onog dobijenog od belog pirinča, a ima podjednako finu i glatku teksturu i blag ukus orašastih plodova. Odličan je izbor ako pečete hrskave kekse, a možete ga koristiti i za zgušnjavanje supa i sosova. Ako planirate da zamenite pšenicu ovim brašnom, koristite ga u omjeru 1: 1. Ali, pored ovog brašna svakako će vam trebati i nekoliko kašika zdrave masti ili ulja i još malo vode, jer bi smesa ili mešavina sa ovim brašnom mogla da bude malo suva.
Bademovo brašno
Bademovo brašno sadrži mnoge hranljive materije, uključujući magnezijum, bakar, kalcijum, kalijum i mangan, a takođe je bogato vlaknima. Posebno je pogodan za pečenje i pripremu raznih zdravih poslastica, keksa i kolača. Kao alternativu hlebnim mrvicama možete koristiti i bademovo brašno. Ako ovo brašno koristite kao zamenu za običnu pšenicu, biće vam potrebno duplo više.
Brašno od slanutka
Brašno od slanutka se dobija od sirovog mlevenog zrna slanutka i dosta se razlikuje od ostalih navedenih vrsta brašna bez glutena. Veoma je bogat proteinima, vlaknima i drugim hranljivim materijama. Ima ukus orašastih plodova i prilično gustu teksturu. Odličan je izbor za pravljenje tortilja. Iako ovo brašno možete pronaći u prodavnicama zdrave hrane, možete ga i sami napraviti. Jednostavno stavite sirovi slanutak u blender ili mlin za kafu i sameljite ga. Zatim ćete morati da ga pobrašnite i prosijte da biste se oslobodili malo većih komada.
Tapioka (brašno ili skrob)
Tapioka je veoma lagano brašno dobijeno od krtola biljke kasave i izuzetno je fine teksture. Veoma je popularan kao sastojak za zgušnjavanje jela, kao što su supe i sosevi, jer postaje gust i na niskim temperaturama. Sadrži vrlo malo masti i šećera i lako je svarljiv. Ako ga koristite kao zamenu za pšenično brašno u receptu, odnos je 1:1, pa umesto 1 šolje pšenice koristite 1 šolju tapioke.
Saveti i trikovi za pečenje sa brašnom bez glutena
Niža temperatura i duže pečenje: hleb bez glutena i deserte treba peći na nešto nižim temperaturama jer spolja brže porumene. Pošto se testo od ovih vrsta brašna iznutra peče malo sporije, trebalo bi da se peče malo duže nego bez glutena (na primer, ako vam je potrebno 30 minuta za hleb bez glutena, za hleb bez glutena će biti potrebno 45 minuta do sat vremena pečenja). Više vlažnih sastojaka: imajte na umu da svako od ovih brašna ima svoje specifičnosti, pa se držite recepta. Mešavina ili testo napravljeno od vrsta brašna bez glutena je često suvo i sklono razgradnji, pa ćete verovatno morati da dodate više vlažnih ili tečnih sastojaka, kao što su ulje, biljni puter ili kvalitetan smeđi šećer ako pripremate deserte. Bezglutensko brašno + skrob: Takođe možete dobiti dobru mešavinu za testo bez glutena mešanjem oko 80 procenata brašna bez glutena sa 20 procenata skroba, kao što je kukuruz ili prah ara. Ovo će dati testu gustinu i vezati ga.
Izvor: Alternativazavas