Godina za nama bila je izazov za čitav svet, pritisak na svetski zdravstveni sistem i dokaz da je medicina veoma napredovala. Sa ciljem da ukažu koliko je pristup poverenja važan, ali i da obeleže značajan jubilej- 30 godina poslovanja- u apoteci “Ivančić i sinovi” u Beogradu otvorena je postavka We belive in medicine. U intervjuu za portal Zdrava i prava dr Nada Milanović Ivančić objašnjava koliko se na poverenju zapravo temelji izlazak iz globalne zdravstvene krize.
“Bila je to godina puna strepnje za zdravlje koja je prožela sve sfere ljudskog delovanja. Nestrpljivo smo pratili i očekivali informacije o novim dostugnućima u medicini i farmaciji, pratili rezultate kliničkih ispitivanja vezanih za vakcine i željno iščekivali spas i izlazak iz zdravstvene krize koja je zahvatila ceo svet”, kaže dr Nada Milanović Ivančić ističući da je to bio samo još jedan težak period kroz koji je prolazila sa svojim timom. Prethodne krize bile su lekcija na osnovu koje su spremnije dočekali poslednju.
“Sa nekima od njih radim već 29 godina. Pamtimo vreme bombardovanja, nestašice lekova devedesetih godina, panike i straha naših pacijenata. Puno nam je pomoglo iskustvo iz predhodnih kriza da se brzo prilagodimo i ovoj poslednjoj. Teško je bilo nabaviti sve što je u tim trenucima bilo potrebno našim pacijentima, ali je svakako pređašnje iskustvo i fleksibilnost celog tima doprinelo da u svakom trenutku imamo sve što su naši klijenti tražili. Laboratorija “Ivančić i sin” uspela je da proizvede dovoljno alkohola, sredstava za dezinfekciju iako se u nekim momentima radilo i u trećoj smeni”, priseća se naša sagovornica.
Šta je Vama lično bilo najstresnije?
Stresno je bilo kako organizovati rad u dvanaest apoteka kada nije bilo prevoza. Postojao i strah kako pacijenata, tako i zaposlenih od nepoznatog virusa i mogućnosti razboljevanja, zatim kako da zaštite sebe i svoje starije ukućane. Poziv farmaceuta je vrlo odgovoran i u protekloj godini je bio veliki izazov kako umiriti pacijente i izaći u susret najstarijima, dostaviti im neophodnu terapiji u periodu kada nisu mogli da izađu iz svojih kuća, zatim obezbediti u svakom trenutku sve što je neophodno onima koji su na kućnom lečenju, a imaju Covid infekciju. Potrošnja lekova bila je povećana i pretila je opasnost od nestašica. Dodatan izazov bio je objasniti i informisati lekare i pacijente da na tržištu postoje adekvatne zamene, boriti se sa raznim dezinformacijma i predrasudama, gubitkom poverenja u medicinu i farmaciju.
Obeležavate značajan jubilej. Apsolutno su istrajnost i kontinuitet očigledni, šta vaši korisnici prepoznaju kao dodatne vrednosti?
Apotekarska ustanova “Ivančić i sin” ove godine obeležava 30 godina postojanja. Nije bilo lako trajati, boriti se za globalizacijom i ulaskom velikih farmaceutskih lanaca iz inostranstva. Neregulisanost farmaceutskog tržišta i nedonošenje zakona da se apoteke mogu otvarati na odgovarajućoj udaljenosti je svakako donelo štetu domaćim preduzetnicima. No, mi se trudimo da imamo poseban odnos sa našim pacijentima, da im odgovarajućim savetima i brigom o njima pomognemo u svakom trenutku. Lansirali smo i hand made kozmetiku BAYNA i sredstva za dezinfekciju DESSA kao i sredstva protiv ujeda komaraca koji mogu da budu i prenosioci nekih novih bolesti. Naš stručni tim farmaceuta i tehničara se stalno obučava i prati sve trendove u farmaciji i medicini i svakako svojim savetima utiče na poboljšanje kvaliteta života naših pacijenata. Ove godine smo otvorili novu apoteku u Vasinoj 14.
Koliko ste promenili u pristupu, ako jeste od prvih dana do danas kada je poslovanje u pitanju?
Puno toga smo promenili, počevši od kompjuterskog programa i novih načina vođenja baza artikala, dobili smo e recept što je svakako jedna od velikih i važnih promena vrlo značajnih za naše klijente. Stalno usvajanje novih znanja o novim lekovima i dodacima ishrani, kojih danas u odnosu na period od pre 30 godina ima sigurno 30 puta više.
Da li biste nešto menjali?
Promene i navikavanje na njih su svakako sastavni deo svakog posla i života uopšte. Za mene su promene najveći izazov i da nema njih posao kojim se bavim ne bi mogao da me ispuni. Uvek govorim da su samo promene stalne, a sve ostalo je relativno.
Otvorili ste specifičnu izložbu, a poruka je jasna We belive in medicine. Koliko su ipak medicina i integrativna(alternativna medicina) zapravo komplementarne i potrebne savremenom čoveku da bi bio dobro i da bi bio zdrav?
Ars medicina je latinska reč iz koje je medicina dobila ime i znači umetnost lečenja. I medicina i farmacija i umetnost imaju zajedničku osobinu da se bave poboljšanjem kvaliteta života ljudi. Ovom izložbom koju smo ostvarili u saradnji sa galerijom Xvitamin smo želeli da javnosti ukažemo na važnost verovanja u medicinu, farmaciju i naučna dostignuća kao što su vakcine i vakcinacija. I to sve kroz umetnička dela koja svojim skulpturama i slikama upravo to i pokazuju. 30 proteklih godina je naša uloga kao zdravstvenih radnika bila i prosvetiteljska u smislu edukacije ljudi kako da preveniraju bolest i očuvaju svoje zdravlje. I ova izložba je pokušaj da se na jedan drugi način kroz oči umetnika to poverenje učvrsti . Važno je verovati, jer je i izlečenje onda uspešnije, a u ovom trenutku to je i jedini spas da se izađe iz ove pandemije koja je zahvatila svet.
Autor: Mariota Vlaisavljević