Količine vitamina C, koje svetske zdravstvene organizacije i danas na žalost preporučuju, su sramno male i nemaju nikakvu terapeutsku moć. Kad vidite proizvod, bilo voćni sok ili vitaminski preparat, na kome piše: “Zadovoljava dnevne potrebe organizma za vitaminom C” ili tekst sličnog sadržaja, budite sigurni da konzumiranjem istoga nećete dobiti dovoljno vitamina C ni za jedan sat, a kamoli za ceo dan. Svetske zdravstvene organizacije su donele, bez ikakvih medicinskih dokaza ili istraživanja, normu po kojoj je ljudskom organizmu potrebno oko 60 miligrama vitamina C dnevno.
Danas je poznato da je čovek jedan od retkih sisara na zemlji koji ne proizvodi vitamin C u organizmu. Ako bi se uporedila težina mačke i čoveka i količina vitamina C koju mačka sintetiše u organizmu, nama bi trebalo minimalno 1.800 miligrama vitamina C.
Gorilama, koje takođe ne proizvode vitamin C i čiji je genetski kod skoro identičan ljudskom, u zoološkim vrtovima se daje 5.000 do 6.000 miligrama dnevno. Postavlja se pitanje, odakle onda ideja da je ljudskom organizmu potrebno samo 60 miligrama?
Samo farmaceutske kompanije imaju korist od ovako male količine vitamina C koja se preporučuje. Nedostatak ovoga vitamina izaziva pojave mnogih zdravstvenih tegoba od kojih farmaceutske kuće prave mnogo veće profite prodajom sintetičkih lekova nego prodajom jeftinog vitamina C.
Ne pomaže ni činjenica da je dr Linus Pauling, dobitnik dve Nobelove nagrade, objavio knjigu o prednostima mega doza vitamina C i dokazao naučno da velike količine vitamina C sprečavaju, leče ili umanjuju posledice mnogih bolesti.
Bilo kako bilo, potrebe ljudskog organizma za vitaminom C su mnogo veće nego što to danas predlaže zvanična medicina.
DOZIRANJE
Često mojim pacijentima pored ostalih mera preporučujem da uzimaju i velike količine vitamina C. Isto tako često dobijem odgovor, da će odmah otići da kupe i cede limun i pomorandže. Ovo je još jedna zabluda u vezi sa vitaminom C.
Veruje se da su limun, pomorandže, paprike, kivi, nar, brusnica bogati vitaminom C. Potpuno pogrešno. Ovi navedeni plodovi imaju veće količine vitamina C nego neka druge vrste voća i povrća. Sadrze i druge korisne elemente potrebne organizmu i svakako treba da budu deo zdrave ishrane, ali daleko od toga da su bogati vitaminom C.
Jedan ceo limun sadrži oko 50 miligrama vitamina C. Mojim pacijentima koji imaju problema sa čestim infekcijama urinarnog trakta, preporučujem između 3.000 i 6.000 miligrama vitamina C dnevno. Znači, treba da uzimaju između 60 i 120 limunova dnevno.
Potrebno je koristiti vitamin C u suplementima. Nije bitno da li je vitamin u prašku, tabletama ili tečnom stanju, bitna je količina.
ZABLUDE
Još jedna od zabluda je da je prirodni vitamin C bolji od sintetičkog, pa se razni suplementi vitamina C prodaju po znatno višim cenama ako imaju naznaku “prirodni vitamin C”.
Da se razumemo, ne postoji veštački i prirodni vitamin C. Postoji samo vitamin C. Organizam ne pravi razliku. Ja lično volim bombonice sa ukusom pomorandže od kojih svaka sadrži 500 miligrama vitamina C. Ukus ne daje posebne prednosti, ja jednostavno volim ukus i to je sve. Kad nemam ovih, uzimam bezukusne tablete od po 1.000 miligrama.
Mirjana i Vedran Hasanagić
Naše iskustvo sa prirodnim lečenjem počinje 1987. godine kada smo moja supruga i u bivšoj Jugoslaviji zajedno sa mojim ocem dr Enesom Hasanagićem, koga i dan danas mnogi smatraju jednim od najboljih poznavaoca lekovitog bilja sa prostora nekadašnje Jugoslavije, upravljali proizvodnjom i lancem od 14 biljnih apoteka “Dr Hasanagić”.
U Kanadi smo na “Akademiji za prirodno lečenje” (Canadian Academy Of Natural Healing), stekli diplome aroma
terapeuta. Takođe smo sertifikovani od “Kanadskog ispitivačkog tela za alternativnu medicinu” (Canadian Examining Board For Alternative Medicine) kao prirodni iscelitelji.
Završili smo i Akademiju Prirodne Medicine u Kalkuti, Indija (Indian Academy Of Natural Medicine, Calcuta, India) i dobili titulu doktora herbalistike (MD.AM).
Mirjana je specijalizovana za zdravu i pravilnu ishranu.
Znanje koje poseduje bračni par Hasanagić o prirodnom lečenju nije ograničeno isključivo na lekovito bilje i aromaterapiju. Kroz istraživački rad i studije, detaljno su upoznati sa: Ortomolekularnim terapijama (lečenje vitaminima i mineralima), psihoneuroimunologijom, imunologijom, to jest poznavanjim i pojačanjem imunog sistema i životne energije, meditacijama i vežbama disanja za suzbijanje posledica stresa i starenja. Bave se i reikijem, kristalo-terapijom, hiptno-terapijom, bioenergijom, makrobiotikom, Batch terapijom.
Članovi su nekoliko svetskih asocijacija koje se bave alternativnim lečenjem.
Možete ih kontaktirati putem stranice www.prirodnamedicina.com.