Osim u kuvanju, đumbir se koristi i kod spravljanja zdravih napitaka poput čaja, limunada te đumbirove vode. Đumbirova voda pomaže u hidrataciji, deluje protivupalno, pomaže kod probavnih problema i nadutosti, poboljšava raspoloženje, popravlja cirkulaciju, odličan je lek za bolove u mišićima i umor, a pomaže i kod smanjenja ateroskleroze, odnosno nakupljanja opasne masti u arterijama.
Kako se pravi đumbirova voda?
Baš kao i čaj od đumbira, đumbirovu vodu možete sami da napravite u samo nekoliko jednostavnih koraka. Sve što vam je potrebno za ovaj lekoviti napitak su voda, đumbir, med i limun po želji.
Potrebno je
kašika sveže izrendanog đumbira
4 šoljice vode
1/2 kašike meda
Nekoliko kriški limuna
Priprema
Kuvajte vodu dok ne provri. Maknite sa šporeta, dodajte izrendani đumbir, pa ostavite 10 minuta.
Procedite napitak kako biste se rešili izrendanog đumbira. Dodajte med i limun. Pijte toplo ili rashladite u frižideru.
Priča o đumbiru, lekovitom korenu
Đumbir (ili Ingver) na tržište dolazi kao gomoljasti koren, neoguljen ili oguljen, čitav, ili samleven.
Najkvalitetniji đumbir se uzgaja u Australiji, Jamajci, zatim u Indiji i Kini, koje su i najveći potrošači njegovog korena. Sušeni đumbirov prah ima oštar ukus, a sastojak je mnogih curry mešavina i najčešće se dodaje u testo.
Svežim đumbirom možemo začiniti gotovo sva jela od mesa, živine, ribe, supe, variva i kuvano voće. Komad oguljenog korena se kuva s jelom i na kraju se ukloni ili se sitno nariba. Aroma će biti intenzivnija ukoliko se koren samo dobro opere četkom i neoguljen dodaje jelu (narezan ili nariban). Od naribanog đumbira se priprema čaj koji ugodno zagreva celo telo, ili se dodaje slatkim jelima i testu za kolače.
Posebna ljubav Engleza prema tom začinu potiče iz kolonijalnog doba, pa tako rado pripremaju mirisno pecivo “Ginger Bread” (đumbirni kruh) ili omiljeno fermentirano piće “Ginger Ale” (đumbirna piva).
Izvor: Zdravaiprava