A šta nam izaziva takve emocije?
Stres, kome smo svakodnevno manje ili više izloženi. Mi bolest i razvijamo da bismo prevazišli neku stresnu situaciju. Recimo, dete koje je preosetljivo na svadju i bučnu raspravu izmedju roditelja ili ukućana će razviti hroničnu upalu ušiju, da bi ih slabije čulo i slično.
Kako ovi lekovi „popravljaju“ bolesna stanja?
S obzirom na napred navedeno, homeopatski lek bi bio idealan izbor, najpre zbog toga žto su homeopatski lekovi upravo energetski zapis koji najbolje i najcelovitije može da „popravi’’ novonastalu energetsku matricu u kojoj smo bolesni. Znači, zadatak homeopate je da nadje najsličniji lek trenutnom bolesnom stanju. Kad energetska matrica bolesnog stanja uđe u rezonancu sa energetskom matricom leka, oni se poništavaju i vama ostaje vaša uravnotežena energetska matrica. To je proces i on traje, ali je izlečenje sveobuhvatnije jer se promene dešavaju kako na fizičkom tako i na mentalnom i emotivnom nivou.
Objasnite nam to na konkretnom primeru?
Na primer, neretko se dešava da dete lečimo od astme i da roditelji primete da osim što su se napadi proredili, dete bolje jede, raspoženije je, bolje spava, nema ružnih snova, ne pogadjaju ga situacije koje su ranije uticale na njega itd.
Smatra se da od momenta rodjenja stičemo svoj potencijal samoodbrane i samoizlečenja koji biva “narušen”i uspavan primenom alopatskih lekova (antibiotika, kortikosteroida, hormona, antihistaminika i sl.) Homeopatski lek deluje tako što pobuđuje taj potencijal. Smatra se da lek u stvari probudi neke medjukorake u imunom odgovoru koji bio uspavan preteranim korišćenjem konvencionalnih lekova, što je i logično- zašto bi vaš ili detetov organizam radio bilo šta, kad sve kroz lekove dobija od spolja, imuni sistem se prosto ulenji i uspava.
Da li homeopatska sredstva mogu da se primenjuju uporedo sa konvencionalnim lekovima?
Apsolutno da, jer deluju na potpuno različitim nivoima. Jedina interferencija koja se dešava jeste na „štetu” homeopatskog leka jer ga konvencionalni lekovi usporavaju. Ali i pored toga može da dovede do smanjenja potrebe za konvencionalnim lekovima a kasnije u perspektivi i do njihovog ukidanja. Prednost homeopate pedijatara je ta što na osnovu pedijatrijskog pregleda deteta i uvidom u laboratorijske analize, kada je to potrebno (krvna slika, biohemijske analize krvi, analiza urina i sl) može da isključi potrebu za hitnim konvencionalnim lečenjem i tada propisuje samo homeopatsku terapiju.
Koja oboljenja se mogu tretirati homeopatski?
Homeopatija leči dete u celini, tako da nevezano za dijagnozu možete se obratiti homeopati. Ona ne poznaje dijagnozu već posmatra fizičko razbolevanje u korelaciji sa emotivnim i mentalnim stanjem deteta. Konvencionalna medicina posmatra oboljenje kao fizičku pojavu i bavi se samo određenim organom i ima veoma parcijalni pristup, odvojila je fizičko zdravlje od mentalnog i tu izgubila na sveobuhvatnosti lečenja.
To je taj celoviti holistički pristup pacijentu?
Homeopatija, s druge strane se bavi i uzrokom i detetom u celini, pa će vas homeopata sigurno pitati i uzeti u obzir ne samo fizičke simptome, već i emotivno i mentalno stanje deteta, zatim okolnosti pod kojima se dete razbolelo, tj. da li je neka trauma ili stresna situacija prethodila razbolevanju.
Svako dete doživljava okolinu na sebi svojstven način i pojam stresa nije isti za svako dete – ono što je stresno za jedno dete ne mora da bude stresno i za drugo ili za njegove roditelje. U zavisnosti od toga kako se dete nosi sa stresom i na sta je osetljivo razviće i različito oboljenje npr hronične upale ušiju, ekcem, astma ili nešto drugo. U stresnoj situaciji, organizam u želji da je prevaziđe, razvije bolest.
Šta je za homeopatu najvažnije?
Posao homeopate jeste upravo da prepozna gde leži detetova osetljivost na spoljne faktore i da na osnovu toga nađe najsličniji homeopatski lek. Homeopatiju, kao izbor lečenja, preporučujemo kod oboljenja u kojima klasična medicina ima malo ili nimalo uspeha i pri tom u lečenju koristi potencijalno štetne lekove (kortikosteroidi, razni imunomodulatori, antihistaminici, nekritična primena antibiotika i sl) a to su uglavnom hronične bolesti-ekcemi, psorijaza, astma, razne vrste alergija, hronične upale srednjeg uva…