Sveže ubran crni slez prokuvajte i napravite obloge, i to tako što ćete dobijenu gustu smesu izgnječiti oklagijom i natapati sa malo mlake vode na pamučne krpe. Ukoliko ne možete da nabavite sveže bilje, dobro će doći i čaj u koji možete dodati malo ječmenog brašna da bi bio gušći. Dobijenu kašu stavite na krpu i obložite grlo. Ublažićete probleme koje imate sa štitnom žlezdom.
Pored obloga, delotvorni su i biljni čajevi. Svakog dana u gutljajima pijte oko dva litra čajne mešavine hajdučke trave, nevena i koprive (na 250ml po jedna kašičica čajne mešavine). Dobijenu količinu raspodeliti na tri šolje, staviti u njih po jednu kašičicu švedena i po pola šolje popiti pre i po pola šolje posle obroka.
OBOLJENJA ŠTITNJAČE
Hipotireoza
Hipotireoza je autoimuna bolest koja uzrokuje smanjenje hormona štitne žlezde (T3 i T4). Najčešci uzrok ovog poremećaja je nedostatak joda u hrani, kao i Hašimotov sindrom (hronična upala štitne žlezde).
Simptomi:
-
bezvoljnost
- gojaznost
- pospanost
- bledilo kože
- suva kosa
- promuklost glasa
- smanjenje libida
- poremećaj menstrualnog ciklusa
- sterilitet
- hladnoća
Hipertireoza predstavlja povećan nivo hormona štitne žlezde (T4 i T3). Uglavnom se javlja kod žena između 30 i 50 godina. Najčešći uzrok je autoimuna bolest štitne žlezde, a ređe multinodularna struma (čvorići).
Simptomi:
- uvećanje štitne žlezde
- lupanje srca
- povećan apetit
- nemir
- nervoza
- topla i vlažna koža
- gubitak težine
- česte stolice
- neuredne menstruacije
- lomljiva kosa
- grčevi u mišićima
- umor
Pripremila: S. G.