Tikvice su moćan čuvar kardiovaskularnog sistema jer su bogate vlaknima kojih ima u kori, pa se preporučuje da se pre pripremanja ne ljušte. Obiluju antioksidansima i folatima, koji štite od srčanog i moždanog udara, dok obilje magnezijuma i kalijuma snižava krvni pritisak.
Tikvice nemaju samo lep ukus već sadrže i dragocene korisne sastojke. Prava su riznica mangana, magnezijuma, kalijuma, kao i retkih minerala fosfora i bakra. Izuzetno su bogate vitaminima A, C, B2, biljnim vlaknima i folnom kiselinom.
Osim toga, deluju blagotvorno i na organe za varenje, jer podstiču pražnjenje creva, a time vrše detoksikaciju organizma. Za muškarce je važno da tikvice sadrže supstance koje štite prostatu.
Ukusne i sočne tikvice prava su prolećna poslastica. Od njih se prave i slana i slatka jela jer imaju blagu aromu, a mogu da se pripremaju na mnogo različitih načina. U zavisnosti od vrste mogu da budu tamnije ili svetlije zelene nijanse, deblje ili tanje, šire ili uže. Bliski srodnici su im krastavci i dinje, ali oni nemaju tako široku primenu u kulinarstvu kao tikvice.
Ovo povrće simboliše Mediteran, Italijani, Grci i Francuzi ga obožavaju i imaju mnoštvo specijaliteta. Tikvice su bogate vodom i odličan su diuretik, tanka kora se uglavnom ljušti iako je bogata celulozom.
Njihova blaga aroma omogućava da se kombinuju sa različitim namirnicama, a najčešće se spremaju sa slanim sirevima, bosiljkom, limunom, belim lukom, paradajzom, kiselim mlekom i maslinovim uljem.
Aromatične tikvice u marinadi
Potrebno je
500 g tikvica, 2 kašike limunovog soka, 3 kašike maslinovog ulja, 2 čena belog luka, 3 kašike sitno iseckanog svežeg bosiljka, so i biber po ukusu.
Priprema
Tikvice operite i oljuštite, a zatim isecite na što tanje kolutove. Poređajte ih u činiju za salatu, prelijte sokom od limuna i maslinovim uljem. Promešajte i dodajte sitno iseckani beli luk, posolite i pobiberite. Posudu prekrijte plastičnom folijom i ostavite da se dobro ohladi u frižideru najmanje tri sata.