Da li ste ikad čuli reč jin (yin) joga i zapitali se šta tačno znači? Ova vrsta joge, između ostalog, razbija blokade u telu i povećava protok energije.Jin prest avlja ženstvene, mračne, pasivne, receptivne, reflektivne, povučene, kul, instrospektivne aspekte života. Jin joga je razvijena da bi probila duboko u vezivno tkivo, poboljšala fleksibilnost, okrepljujući energetske centre tela (nadi) u cilju razbijanja blokada i povećavanja vašeg protoka energije. Fokusira se na statičke pokrete, rad na dahu (Pranayama) i meditaciju, da bi stvorila zaista duboku i vrednu praksu. Razlika između Jin i ostalih oblika joge je prvenstveno u tome što ste podstaknuti da NE koristite mišiće, a pasivne poze se drže i po nekoliko minuta.
SVRHA
Vezivna tkiva su Jin, zato što su kruta i nesavitljiva. Da biste izbalansirali telo i doveli mu više Janga, zauzimajući nežan pristup, krećite se polako, na način na koji nećete oštetiti tkiva, ali tako da dovedete telu elastičnost.
Volim da zamišljam vezivna tkiva kao neku plastičnu foliju koja okružuje sve mišiće, a ako se plastična folija prejako zategne, pomeranje postaje neprijatno. Sa druge strane, blagim popuštanjem plastične folije, telo će mi postati otvorenije, sa puno prostora za slobodan pokret.
Da li ste ikad primetili kako vašim telom pulsira jaka energija? To je vaša životna snaga! Ovaj protok energije kroz telo u kineskoj filozofiji naziva se Či (Chi), a u filozofiji joge Prana. Energija se kreće kroz puteve tela nazvane Meridijanima. U jin jogi se smatra da či prolazi kroz vezivna tkiva tela (vezivna tkiva su meridijani).
KORISTI
Da li ste se ikad tuširali i osetili poplavu novih ideja i sećanja? To se najčešće dešava mnogima od nas, kada smo udaljeni od distrakcija i naš um ima priliku da se opusti. Ovo je slično jin jogi, zato što, bez distrakcija u vidu konstantnih pokreta i uključivanja mišića, vaše vezivno tkivo ima priliku da se istegne, a vi možete značajno da produbite pozu. Štaviše, s obzirom na to da se poze drže više minuta, vaše telo može da se kreće i preko 30 sekundi koliko je potrebno da se mišići opuste i započne istezanje.
Statično istezanje je odlično za povećanje širine pokreta. Ako ste napeti od ponavljajućih pokreta usled drugih sportskih aktivnosti ili ako vas posao drži u istoj poziciji osam sati dnevno, ili vam je telo ostarilo (da, to se dešava) – jin joga će vam pomoći da se lepo istegnete.
Jin joga je takođe odlična za smanjenje stresa u telu i duhu. Zadržavanje poza bez odvlačenja pažnje tokom nekoliko minuta uči nas opuštanju. Počinjemo da se oslobađamo napetosti, duboko usađene u naše mišiće.
DA LI JE JIN JOGA ZA MENE?
Najozbiljnije, svako telo može da izvodi Jin jogu! Iako svi mogu imati koristi od jin joge, preporučuje se starijoj populaciji, pojedincima sa smanjenom širinom pokreta, sportistima, ali i povređenima. Neki nastavnici fokusiraju se više na nauku teorije meridijana na časovima, drugi su tihi i dopuštaju vam da se koncentrišete na istezanje. Često ćete sresti nastavnike koji u poze inkorporiraju rad na dahu.
Najverovatnije ćete kroz većinu poza biti na podu, tako da ne očekujte da se znojite. Ovo nije energična praksa. Ipak, mnogi pojedinci koji su napeti, mogu da očekuju da vežbanje bude vrlo zahtevno, zato što se često dešava da je zadržavanje istezanja kroz nekoliko minuta intenzivnije i bogatije osećajima, od energičnog vežbanja.
S obzirom na to da se jin joga najčešće fokusira na vezivna tkiva kukova, karlice i nižih delova kičme, svima koji sede po ceo dan, osećaju bol u donjim leđima ili napete kukove, ovakvo vežbanje će biti odličan deo svakodnevnog treninga.
Ksenija Janjić za Joga portal
Izvor: www.jogaportal.com