Česte prehlade, ponavljani herpes, nedostatak energije, nesanica, hronični umor, uglavnom se povezuju sa oslabljenim imunitetom. Da sa odbrambenim sistemom nešto nije u redu trebalo bi posumnjati i u slučaju ponavljanih virusnih ili bakterijskih infekcija, izostanka odgovora na terapiju antimikrobnim lekovima, povećanja telesne temperature koje traje nedeljama, promena na koži i sluzokožama koje traju danima i/ili se ponavljaju, dugotrajnih otoka zglobova…Kad oslabi imunitet, bolesti se samo nižu.
Stručnjaci savetuju da je tada najbolje posetiti lekara, koji će pokušati da otkrije razlog imunodeficijencije.
– Uklanjanjem uzroka nastale imunodeficijencije doći će i do normalizovanja imunskog odgovora – kaže profesor dr Danilo Vojvodić, načelnik Odeljenja za kliničku i eksperimentalnu imunologiju Instituta za medicinska istraživanja Vojnomedicinske akademije. – Kod ljudi obolelih od alergija, sistemskih bolesti vezivnog tkiva, kao i malignih bolesti, osnovna bolest je ta koja uzrokuje imunodeficijenciju. Korigovanjem ili izlečenjem od osnovne bolesti, kada je to moguće, koriguje se i izmenjeni imunski odgovor.
Zdrave osobe, dovoljno fizički aktivne, umerene u ishrani, adekvatno hidrirane, disciplinovane u radu i odmoru biće otporne na različite vrste infekcija, bilo da se radi o prehladama ili gripu.
– Zdravim osobama, koje imaju uravnoteženu ishranu, bogatu vitaminima i mineralima, suplementi nisu potrebni – ističe dr Vojvodić. – Osobe koje imaju bilo kakve manjkavosti u svakodnevnoj ishrani, zatim koje imaju hronične ili maligne bolesti, ili koje nisu u stanju da ishranom unesu dovoljno vitamina i minerala imaće korist od dodavanja vitaminskih preparata.
Vitaminski suplementi ne mogu biti zamena za prirodne namirnice, napominje dr Vojvodić, ali mogu predstavljati jedini izvor kod osoba koje iz bilo kog razloga ne mogu da ih unesu ishranom, ili imaju povećane potrebe.
– Jedna od najvećih zabluda je da možete preterivati u nehigijenskom načinu života i da vitaminskim suplementima možete da očuvate imunski sistem – savetuje dr Vojvodić. – Ne postoji apsolutno niti jedan suplement koji bitnije menja imunski odgovor tako da on postane bolji i efikasniji.
Najviše štete imunskom sistemu uglavnom nanosimo sami. Iscrpljivanje, psihičko, fizičko i emotivno, pogotovo ako traje dugo, zloupotreba psihoaktivnih supstanci, dugotrajno unošenje prekomernih količina alkohola i pušenje izrazito oštećujućuju odbranbene snage organizma.
– Stres različitih vrsta uzrokuje brze odgovore neuroendokrinog sistema, a to se odražava i na izmenu funkcija imunskog sistema – kaže dr Vojvodić. – Ukoliko sputavanje fizioloških uloga imunskog sistema dugo traje, ili se ponavlja, otvara se prostor za infekcije raznih vrsta, odnosno za gubitak nadzora nad rastom malignih ćelija.
POMAŽE FIZIČKA AKTIVNOST
Naši skeletni mišići tokom aktivnosti proizvode veliki broj hormona i medijatora koji blagotvorno regulišu rad imunskog sistema, mnogo efikasnije nego što je to moguće uraditi bilo kakvom medicinskom terapijom.
– Ne morate da budete olimpijski šampion i provoditi dnevno sate u teretani ili da pretrčite svaki dan 20 kilometara, dovoljno je 30 minuta intenzivnog hoda dnevno – savetuje profesor dr Danilo Vojvodić. – Time ste učinili za imunski sistem deo onoga što on svakog sekunda čini za vas.
Izvor: Novosti.rs