Osim što nas diže, kafa nema dovoljno hranjivih svojstava da bi se smatrala kvalitetnim napitkom. Zato ju je zgodno malo obogatiti super sastojcima. Danas vam predstavljamo recept za kafu s kokosovim uljem čiju je ideju već razradila Edita Šimić, ali ovog puta uz dodatak sirovog kakaa i vanile – mogao bi da postane vaš najdraži oblik nezamenljive jutarnje šoljice.
Kokosovo ulje, uz mnogo lepih svojstava, blagotvorno deluje i na organizam iznutra – ubrzava metabolizam, osnažuje imunitet, snižava krvni pritisak, a zasićene masti daju energiju i ne “lepe” se za bokove.
POTREBNO JE
- 1 šoljica crne kafe
- 1 kašičica sirovog kakao praha
- 1 kašičica kokosovog ulja
- malo ekstrakta vanile
PRIPREMA
Skuvajte kafu, onoliko jaku koliko vama odgovara, zatim je u blenderu pomešajte s kakao prahom, kokosovim uljem i ekstraktom vanile, potom izlijte sve sastojke u čašu. Ako želite dodatnu dimenziju – noć ranije zamrznite kokosovo mleko u kalupu za led i ubacite ga u kafu.
Mogući pozitivni efekti po zdravlje
Kafa ne samo da je dobrog ukusa, već ima i okrepljujuće dejstvo na telo i duh.
– Putem kofeina u kafi stimuliše se nervni sistem i aktivira srčana aktivnost – objašnjava za Kuno Gitler, farmakolog i toksikolog na Univerzitetskoj klinici u Kelnu.
– To pojačava cirkulaciju u mozgu i prisustvo kiseonika, čovek se oseća snažnije i može bolje da razmišlja – navodi Gitler.
Mnogo je istraživanja o uticaju kafe na ljudski organizam. Takođe je sve više studija koje opisuju pozitivne efekte omiljenog toplog napitka, posebno na duže staze. Tako kafa treba da smanji rizik od dijabetesa tip-2, da ponudi određenu zaštitu od Parkinsonove bolesti i preventivno deluje protiv Alchajmera. Pored kofeina, tu važnu ulogu imaju i antioksidansi. Oni deaktiviraju u organizmu slobodne radikale, koji nastaju kao posledica zračenja, zagađenja okoline ili izduvnih gasova i mogu da oštete ćelije.
– Naravno da imamo naš sopstveni mehanizam za antioksidaciju. Ali kafa može da pojača taj zaštitni mehanizam – poručuje Gitler.
Izvor: LoveSensa