Svako od nas je barem jednom u životu imao žuljeve. Žuljevi na nogama se dobijaju jer nosimo nove ili neudobne cipele, dok se na rukama najčešće javljaju jer ne koristimo rukavice dok radimo u bašti. Ako imate žulj nemojte pokušavati da ga probušite, jer tkivo ispod žulja može lako da se inficira.
Bolje je da žulj ostavite na miru. Ako je moguće, stavite na njega zavoj. Kada žulj pukne redovno ga čistite dok u potpunosti ne zaceli.
BILJKAMA PROTIV ŽULJEVA
Aloa Vera
Sok biljke aloa vera je odličan prirodni lek protiv žuljeva. Ovu biljku možete lako nabaviti, čak i uzgajati u svojoj kući (toliko je lekovita da se to svakako isplati). Aloa vera je već odavno poznata zbog svoje čudesne sposobnosti zaceljivanja rana, opekotina, posekotina i žuljeva.
Kada otkinete komadić aloe vere, počeće da curi njen sok. Pokupite ga i jednostavno namažite žulj sa sokom aloe vere. Možete napraviti i svoj “aloe vera gel”. Nekoliko komadića aloe vere dobro sameljite u blenderu. Vaš aloa vera gel je gotov! (držite ga u frižideru).
Za dugoročno korišćenje pripremite ulje od aloe vere na sledeći način:
Otkinite nekoliko listova aloe vere, naseckajte i stavite u staklenu flašu. Prelijte listove maslinovim uljem. Ostavite da odstoji 60 dana, a zatim procedite. Ulje držite dobro zatvoreno u tamnoj prostoriji. Ovo ulje se može koristiti za lečenje opekotina, posekotina, kožnog osipa i žuljeva.
Kantarion
Ovo je još jedna biljka koja pomaže kod žuljeva. Kantarion je jako cenjen u narodu, jedan je od retkih lekova koji imaju antibakterijsko, antivirusno i antimikotično (protivgljivično) delovanje. Lekovitost kantariona je širokog opsega, zato ne nosi ovo ime uzalud, a njeno ulje posebno je poznato i cenjeno.
Ulje kantariona bogato je hipericinom, taninima i flavonoidima koji deluju protivupalno i pomažu epitelizaciju kože. Kantarionovo ulje od davnina je poznato kao ulje koje se nanosi na sve rane. Možete ga nabaviti u svim biljnim apotekama.
PREVENCIJA ŽULJEVA
Žuljeve možete sprečiti ako nosite udobnu, odgovarajuću obuću i čiste čarape. Poznato je da tesna obuća ili cipele s visokim petama povećavaju rizik od nastanka žuljeva.
Oni se češće pojavljuju na vlažnoj koži, zbog toga ako se često znojite (na primer tokom sportskih aktivnosti) češće menjajte čarape.
Ako idete u dugu šetnju, odaberite udobnu i isprobanu obuću. Kod rada u bašti sa lopatom ili motikom, koristite rukavice da bi sprečili pojavu žuljeva na rukama.
Izvor:Alternativa-za-vas