Moderno društvo donelo je i nekoliko opasnih psihičkih oboljenja. Jedno od takvih je anoreksija, koja se najčešće javlja u mladoj ženskoj populaciji, a prati je opsesivna potreba za smanjenjem fizičke težine. “Pro-ana” (ponosna što sam anoreksična) je način života koji podržava ovu bolest i tvrdi da je to stvar slobodnog izbora. Na forumima i stranicama ovog “pokreta” devojke mogu da nađu savete kako da se “očiste”, smršaju i izbegnu lečenje. U SAD su zakonom zabranjena sestrinstva na koledžu koja propagiraju anoreksiju.
– Bolest počinje još u detinjstvu, a simptomi se pojavljuju sa ulaskom u adolescenciju, već u periodu od 12 do 14 godine. U poslednje vreme se javlja i kod starijih od 25 godina. Novije studije pokazuju da postoji genetska predispozicija, odnosno da anoreksiju možete da nasledite kao i deresiju. Da li će neko da se razboli ili ne, zavisi od strukture ličnosti, temperamenta, karaktera osobe, porodične situacije. Ne postoji jedan uzrok, već svi ovi faktori moraju da se “poklope”. Neposredni “okidač” za njen početak može da bude i običan odlazak na ekskurziju, letovanje, odnosno odvajanje od porodice, pa sve do smrti ili teške bolesti bliske osobe, gubitka roditelja, loše ocene u školi, nekada i prekid emotivne veze – objašnjava dr Marija Đurović, psihijatar u KBC “Dr Dragiša Mišović”.
DVA TIPA ANOREKSIJE
Postoje dva tipa anoreksije. Kod restriktivnog oblika, osobe gladuju ili jedu vrlo malo i izbegavaju sve što im se čini da goji. Drugi je bulimični tip, koji podrazumeva da se devojke uzdržavaju od hrane, ali se povremeno prejedaju. Onda nasilno povraćaju, a neke od njih to rade čak i posle unosa malih količina namirnica. Devojke sa bulimijom imaju normalnu kilažu i ciklus, dok anoreksične gube više od 25 odsto telesne težine, a izostaje i menstruacija. Bitno je napomenuti i da svaka promena u načinu ishrane tinejdžera jeste povod da posumnjate na ovu pošast.
Do gubitka menstruacije dolazi usled gubitka telesne težine, pa su često ginekolozi ti koji prvi posumnjaju na ovu bolest. U većini slučajeva, posle vraćanja kilograma u normalu, devojke dobiju ciklus. Zato je stav psihijatrije i savet ginekolozima da ne treba žuriti sa hormonskom terapijom.
– Roditelji bi trebalo da obrate pažnju ako su devojčice do juče jele čokoladu i čips, a onda odluče da se hrane “zdravo”, pa “izbace” slatkiše, hleb, sireve, testenine i sve ono što misle da goji. Obratite pažnju i kada se žale na mučninu pre ili posle jela, da su im porcije velike, ako seku hranu na sitne komadiće ili im obroci traju dugo, pogotovo ako ih prisiljavate da jedu. Loš je znak i ako izbegavaju hranu, kažu da su jele u školi ili kod drugarice. Neke od njih počinju da vežbaju, često i odmah nakon obroka, samo da potroše kalorije, jedu u sobi, kriju se… Ako sve ovo prati i gubitak na težini, u pitanju su jasni signali za anoreksiju – napominje sagovornica “Života plus”.