Zbog svog lekovitog sastava, kiseli kupus tradicionalno zauzima počasno mesto na našoj trpezi. Svašta se od kiselog kupusa može pripremiti. Odličan je kuvan, savijen u ukusne sarme, iseckan za salatu, zalučen…Kako god, lekovit je! Jača srce i čuva kosti, potreban je našem organizmu za sve procese stvaranja crvenih krvnih zrnaca i održavanje optimalnog nivoa gvožđa, prava riznica vitamina C, ali i fosfora, kalcijuma, magnezijuma…
A tek rasol, o njegovim blagodetima za zdravlje odavno se sve zna. Posle burnih i neprospavanih prazničnih noći, rasol dođe kao pravi eliksir. Kiseljenjem kupusa stvara se vitamin B12, veoma potreban našem organizmu za sve procese stvaranja crvenih krvnih zrnaca i održavanje optimalnog nivoa gvožđa. Vitamin B12 nalazimo isključivo u mesu, pa je kiseli kupus vredna hrana vegana i vegetarijanaca .
PRIRODNI PROBIOTIK
Nutricionisti savetuju da kiseli kupus u zimskom periodu što češće uvrstimo u naš jelovnik, pre svega jer je prava riznica vitamina C, ali i fosfora, kalcijuma, magnezijuma…
– Kupus obiluje vitaminima i mineralima, pre svega vitaminom C. O tome koliko je ovo povrće zdravo svedoči podatak da su kiseli kupus pomorci nosili kada su išli na duge plovidbe zbog prevencije pojave skorbuta koja nastaje usled dugotrajnog nedostatka vitamina C – objašnjava nutricionista Jasna Vujičić.
Proces kiseljnja kupusa, kaže naša sagovornica, daje ovom povrću probiotička svojstva. U procesu fermentacije učestvuje mnogo zdravih bakterija koje povljno utiču na varenje.
Zbog toga se kiseli kupus posebno preporučuje nakon uzimanja antibiotika, kako bi se obnovila crevna flora.
SNAŽAN ANTIOKSIDANS
Jedna finska studija je pokazala da kiseli kupus bolje štiti organizam od raka od sirovog kupusa. To je zbog toga što se tokom procesa kiseljenja stvaraju izotiocijanati koji imaju antikancerogeno deljstvo.
– Takođe, glukozinolati u kiselom kupusu pomažu aktiviranje prirodnih antioksidantnih enzima kod ljudi , dok flavonoidi štite zidove arterija od oštećenja.
Visok procenat minerala u kiselom kupusu čine ga odličnim za jačanje kostiju i prevenciju osteoporoze. Pored toga , sadrži i dosta vitamina K koji je takođe značajan za zdravlje kostiju jer proizvodi proteine koji regulišu mineralizaciju kostiju.
– Vitamin K važan je i za pravilno zgrušavanje krvi i održavanje zdravlja arterija.
Kiseli kupus je bogat dijetnim vlaknima što ga čini odličnom namirnicom za pravilnu probavu, ali i zdravlje srca i mozga.
– Vlakna pomažu regulisanje nivoa lošeg holesterola, čime se smanjuje rizik od ateroskleroze, srčanog i moždanog udara.
TRODNEVNA KUPUS DIJETA
Prvi dan
Pojedite do 1,5 kg kiselog kupusa raspoređenog u tri obroka. Pijte puno vode sa nekoliko kapi limuna.
Drugi dan
Za užinu pojedite ½ kg kupusa , komadić crnog hleba i nekoliko kašiki svežeg sira. Za ručak ponovite, ali u kupus dodajte jabuke isečene na kockice. Za večeru kupusu dodajte dva kuvana krompira, pet grama maslaca, malo luka i kima i sve to malo prodinstajte.
Treći dan
Iskombinujte jelovnike prva dva dana kako vam najviše odgovara.
NAPOMENA: S ovom dijetom možete izgubiti do tri kilograma u tri dana, i pritom detoksikovati organizam.
Dobre strane kiselog kupusa
- bez holesterola i masti
- sadrži visok procenat vitamina C i B6
- sadrži visok procenat dijetnih vlakana
- sadrži veliki procenat mangana, kalcijuma, kalijuma, gvožđa
- ima visok sadržaj magnezijuma i fosfora
Loše strane kiselog kupusa
- visok procenat soli
Pripremila Lidija Bratun