Migrena muči 12 odsto odrasle populacije u svetu, a vi imate tu nesreću da ste među njima? Dobro, nije to najgora stvar na svetu. Naš savet je da umesto što migrenu ublažavate šakom analgetika, što svi najčešće radimo, prvo isprobate darove prirode. Zato vam otkrivamno osam najmoćnijih prirodnih lekova za migrenu koji mogu da vam pomognu kad osetite dobro poznati, nepodnošljivi bol u glavi.
STAVITE NA ČELO OBLOGE OD LIMUNA
Efikasnim su se pokazale obloge od limunovog soka koje stavite direktno na čelo i slepoočnice.
UDIŠITE MIRIS LAVANDE
Osećate li početak glavobolje– udisanje lavandinog ulja opustiće napete mišiće u ramenima i smanjiti bolove. Probajte, provereno “radi”.
ŽVAĆITE LISTOVE BOSILJKA
Možete da žvaćete sveže listove ove začinske biljke ili da skuvate čaj od nekoliko listova bosiljka u koji ćete potom dodati malo meda.
POPIJTE ČAJ OD ĐUMBIRA
Odličan izbor je i čaj koji se pravi od parčeta đumbira isečenog na kriškice i štapića cimeta. Kada provri, kuvate ga desetak minuta na laganoj vatri, a potom procedite i pijete.
NAPRAVITE SMUTI SA MIRISOM ANANASA
Moćan borac protiv užasne glavobolje je i napitak koji se pravi od pola ananasa, 4 lista kelja, pola krastavca, prutića celera i 1,5 korena đumbira.
LEKOVITI ČEPIĆ STAVITE U UVO
Kod migrene je korisno staviti u uho krpicu natopljenu sokom od cvekle ili sokom od crnog luka, ili staviti na slepoočnice i iza ušiju kiseli kupus uvijen u gazu, a glavu povezati peškirom.
NAPRAVITE TINKTURU OD NANE
Prelijte 20 grama suvih listova nane sa 100 ml 70-postotnog alkohola. Ostavite da stoji 15 dana pa procedite. Kod glavobolje tinkturu možete koristiti kao eterično ulje ove biljke – masiranjem u slepoočnice ili inhalacijom.
VERUJTE – I KAJENSKI BIBER POMAŽE
U čaši od 2,5 dl tople vode umešajte ¼ kašičice kajenskog bibera. Tom otopinom namočite komadić vate ili štapić za čišćenje ušiju. Potom navlaženom vatom nežno natapkajte unutrašnjost nozdrva. Osetićete peckanje, koje će u početku možda biti pomalo neugodno, ali izdržite – to je znak da deluje. Kako će osećaj vrućine u nozdrvama jenjavati, tako će i glavobolja slabiti i na kraju u potpuno nestati.
Da se podsetimo…
Migrena predstavlja jaku pulsirajuću glavobolju jedne regije glave koja se javlja u napadima koji traju satima, pa i danima. Najčešće je praćena mučninom, povraćanjem i velikom osetljivošću na jako svetlo i zvuk. Često se prvi put javlja u dečjem i adolescentnom ili ranom odraslom dobu.
Migrena je uzrokovana genetskim faktorima i oko 90 odsto osoba s migrenom ima u porodici nekoga ko boluje od te vrste glavobolje. Kod 60 odsto ljudi ona je jednostrana, dok je kod 40 odsto dvostrana. Osim genetskih faktora, na pojavu migrena utiču i određene okolnosti kao što su: stres, vremenske okolnosti, naročito promene barometarskog pritiska, ali i promene u ritmu budnost – spavanje, alkohol, neke vrste hrane. Od migrene boluje prosečno 12 odsto odrasle populacije u svetu i ona značajno smanjuje produktivnost, radnu sposobnost i kvalitet života osobe koja od nje boluje, te se stoga mora lečiti. Najveći problem je što mnogi migrenu tretiraju kao običnu glavobolju iako ona to nije.
Izvor: Zdravaiprava