Većina dijetalnih gaziranih pića ima 0 do 10 kalorija po porciji, a ako ste na autofagiji i ne jedete ne bi trebalo ni da pijete ova pića. Postoji jedno jednostavno pravilo kada je u pitanju odabir pića kada postite: izbegavajte sve što sadrži kalorije. Cilj povremenog posta je da ostanete u „posnom stanju“, ne jedete ili ne pijete ugljene hidrate, masti ili proteine tokom određenog vremenskog perioda. To omogućava telu da prestane da proizvodi insulin, tako da koristi ketone uskladištene u masti za energiju umesto glukoze uskladištene u jetri.
Neki naučnici veruju da ovaj proces, nazvan ketogeneza može da uspori starenje, smanji hronične upale i dovede do boljeg šećera u krvi. Pošto dijetalna soda nema kalorija, obično je u redu da pijete dok postite. Ali naučna zajednica raspravlja o uticaju veštačkih zaslađivača na dve veoma ključne komponente u slagalici povremenog posta: insulin i glad.
Šta je povremeni post?
Povremeni post nije samo jedan plan ishrane – zapravo ih je nekoliko. Osnovni koncept je da ovaj stil ishrane ograničava kada jedete, a ne šta jedete.
Metoda 16:8 ili 14:10: Sa ovim vremenski ograničenim metodama, jedete samo u određenom periodu. Možete jesti samo u periodu od osam sati (recimo, od 10 do 18 sati) i postiti narednih 16 sati (od 18 do 10 sati). Ili jedite u roku od 10 sati (od 9 do 19 sati) i postite narednih 14 (od 19 do 9 sati).
Naizmenični dnevni post: Prebacite se između dana jela kao što biste inače radili i dana posta.
Metoda 5:2: Jedite kako biste inače radili pet dana u nedelji i izaberite dva neuzastopna dana u nedelji da biste uneli oko 500 kalorija.
Eat-Stop-Eat Method: Postite do 24 sata jednom ili dva puta nedeljno. Ostalim danima jedite kao i obično.
Ratnički metod: Verovatno najteži od svih zahteva da potrošite sve kalorije u roku od četiri sata (na primer, od 11 do 15 časova) i postite 20 sati (od 15 do 11 časova).
Možete li piti dijetalni sok dok povremeno postite?
„Tehnički gledano, većina dijetalnih gaziranih pića koja imaju nula kalorija neće prekinuti post“, objašnjava Autumn Bates, nutricionista.
Međutim, ako je vaš cilj da smršate, ispijanje dijetalnih gaziranih pića i dalje može delovati protiv vaših ciljeva gubitka težine povećavajući želju za šećerom i glad tokom dana.
Iako većina dijetalnih pića nema kalorija, neki ljudi mogu lučiti insulin – hormon koji reguliše skladištenje masti – kao reakciju na slatki ukus iako to nije šećer, a kod nekih se povećava osećaj gladi.
„Postoje neki dokazi da veštački zaslađivači kao što su sukraloza i aspartam koji se često nalaze u dijetalnim gaziranim pićem mogu i dalje izazvati porast insulinskog odgovora zbog hemijske reakcije u mozgu koja je slična onoj kada se zapravo konzumira šećer“, kaže dijetetičar Leigh Merotto.
Zato je ova pića najbolje da izbegavate dok ste na posebnom režimu ishrane.
Izvor: Zdravaiprava