Koja vam je prva asocijacija kada se pomene egzotično? Bele peščane plaže, palme, kornjače, kit ajkule, tropske džungle i neobično visoke šume bambusa i leškarenje u udobnim ležaljkama? Ako oduvek maštate o letovanju na drugoj strani sveta i želite nesvakidašnji odmor u netaknutoj prirodi, onda su se na vašoj listi želja sasvim izvesno našli Meksiko, Japan, Madagaskar.
Autentične, bajkovite i pomalo misteriozne zemlje otkrivaju nam lepotu naše planete i pružaju jedan drugačiji pogled na svet u kome živimo. Izdvojili smo nekoliko divnih lokacija na kojima izgleda kao da je raj zaista na zemlji. Pročitajte.
Tulum, Meksiko
Meksiko je jedna od omiljenih turističkih destinacija koje privlače turiste iz celog sveta. Od dinamičnog Akapulka i Kankuna, preko živopisnog ostrva Isla Mujeres i Čičen Ice do neverovatnih plaža u Tulumu, ova zemlja je poput šarene i bogate lepeze istorijskih i prirodnih spomenika. Gostoprimljiv narod, ukusna kuhinja, ali pre svega predeli neobične lepote među glavnim su razlozima da izaberete baš ovo mesto za svoj odmor.
Ako planirate putovanje u Meksiko, možete biti sigurni u opuštanje na belim peščanim plažama sa pogledom na kristalno čisto more. Među atraktivnijim mestima za obilazak svakako se nalazi Tulum. Nekada jednostavno i tiho ribarsko selo postalo je izuzetno živo i dinamično, i to ne slučajno. Naime, u ovoj oblasti se nalaze predivne plaže Plaja Paraiso, Plaja Ruinas, Akumal i Las Palmas. Posebna atrakcija je kupanje u blatu u Laguni de Kaan Luum, kao i obližnji rezervat biosfere Sian Ka’an u kome se nalazi na hiljade različitih vrsta biljaka i divljih životinja, ptica, delfina, kornjača, riba.
Za sve koji pored prirodnih lepota i egzotike vole da na putovanjima prouče i kulturno-istorijska bogatstva zemlje koju posećuju, u Tulumu se nalaze ruševine iz perioda majanske civilizacije, drevne piramide u Kobi i deset metara visoka skulptura umetnika Danijela Popera – „Uđi u svetlost“, koja simbolizuje duboku vezu između nas i Majke Prirode.
Šuma bambusa, Japan
Bambusova šuma koja raste na ivicama Kjota u Japanu nekada je bila mirno mesto u prirodi. Danas se njenim stazama šetaju turisti, zapanjeni visokim stablima – pogled uvis daje neobičnu perspektivu i pokazuje izvanrednu lepotu sveta u kom živimo.
S obzirom da se nalazi na samo pola sata od centra grada Kjota, visoka bambusova šuma je šokantan kontrast urbanosti koja je okružuje. Dok vetar prolazi kroz gusto zbijene biljke, drvo se savija i škripi, lišće šušti, debla kuckaju zajedno – i tako nastaju neobični i smirujući zvuci. Meditativna prirodna buka je zapravo toliko lepa da je japansko ministarstvo životne sredine označilo kao jedno od „100 zvučnih pejzaža Japana“. Kombinacija vizuelne lepote i spokojnih zvukova je jedinstveno iskustvo koje treba doživeti.
Šuma noževa, Madagaskar
Šuma noževa na Madagaskaru je naziv za skup oštrih vertikalnih krečnjačkih stena, koje su poznate još i kao Tsingi, što znači „mesto kojim se ne može hodati“. Na prvi pogled čarobne formacije predstavljaju istinsku veličanstvenost planete Zemlje. Nastala usled jake erozije tokom 200 miliona godina, Šuma noževa fascinira turiste – čini je lavirint hodnika između stena, vlažne pećine i oštre kamene britve. Kao jedno od najopasnijih mesta na planeti, šuma verovatno ima najveći podzemni pećinski sistem na svetu. Moguće je posetiti ovo nesvakidašnje mesto zahvaljujući visećim mostovima i diviti se – koliko je priroda najveća umetnica.
Uskršnje ostrvo, Čile
Uskršnje ostrvo je mistična destinacija koja se nalazi hiljadama kilometara dalje od obale Čilea. Ovde ćete otkriti vulkane, plaže, divlje konje i čuvene „glave Uskršnjeg ostrva“, odnosno Moai statue koje su vekovima zbunjivale istraživače i arheologe. Ima više od hiljadu ovih statua, a procenjuje se da su stare između 400 i 1.000 godina. Prosečna visina kamenih divova je oko 5 metara, a postoje i istinski džinovske figure koje prelaze i 20 metara visine.
Uskršnje ostrvo naziva se još i Rapa Nui ili Pupak Zemlje, a pored odmora na plažama poziva na istraživanje različitih drevnih nalazišta i autentičnih vulkanskih pejzaža. Neretko se naziva i najusamljenijim kutkom sveta, jer u krugu od 3.600 km nema kopna (ovo je udaljenost od obale Čilea, a od Tahitija je udaljeno čak 5.000km).
Taha’a, Francuska Polinezija
Prelepi predeli Francuske Polinezije, neodoljivi ukusi kokosa i lubenica – ništa ne govori jezikom egzotike kao mirišljavo ostrvo Taha’a u obliku cveta. Poznato po orhidejama vanile, ovo neobično ostrvo odlikuje se čudesnim bogatstvom flore i faune. Ako izaberete putovanje na ostrvo vanile, na svakom ćošku ćete naći banane, vanilu i zelenilo, i uživati u rajskim predelima koji podsećaju na prizore sa razglednica ili Instagrama.
Kapadokija, Turska
Magični mesečev pejzaž koji se nalazi u zadivljujućem regionu Kapadokije u Turskoj nastao je kao posledica vulkanskih erupcija. Rezultat – kamene formacije i pećine koje izgledaju nadrealno. Možda se ovaj kutak u Aziji ne može izjednačiti sa egzotikom nekih tropskih ostrva, ali njegova neobična lepota neosporno oduševljava. Zanimljivo je da su pećine u prošlosti služile kao utočište monasima, pa je danas moguće prošetati ovim neobičnim stanovima. Zapravo, veliki broj pećina pretvoren je u hotelske sobe koje zadovoljavaju najviše ugostiteljske standarde, ali su u isto vreme zadržale autentičnost. Posebno uzbudljivo iskustvo može da bude obilazak podzemnih gradova Derinkuju i Kajmakli, koji potiču još iz 7. veka.
Bagan, Burma
U jugoistočnoj Aziji se nalazi drevni verski grad Bagan, sačinjen od prelepih hramova iz 11. i 12. veka. Rasuti po prostranoj ravnici mogu se videti na desetine egzotičnih budističkih hramova, koji se smatraju pravim arheološkim spektaklom. Tokom zlatnog perioda kraljevstva u Burmi, od 1057. do 1287. godine izgrađeno je više od 13.000 hramova, od čega je danas ostalo da stoji oko 220 verskih građevina.
Reka Iravadi je odnela skoro jednu trećinu prvobitne površine grada, a brojni lovci na blago opustošili su većinu hramova. Zbog zemljotresa i jednostavno, zuba vremena, na stotine budističkih svetinja pretvorilo se u gomilu trošnog kamenja. Ipak, impozantni hramovi Ananda i Gavdavpalin uzdižu se na više od 50 metara visine, a veličanstvena pozlata i rekonstrukcija ovih zdanja koja je urađena krajem 20. veka vraća posetioce u doba najveće slave burmanskih kraljeva.
Taveuni, Fidži
Lista egzotičnih destinacija za odmor ne može biti potpuna bez maestralnih pejzaža Fidžija. Taveuni je jedno od 300 ostrva arhipelaga, koje nudi osećaj potpunog mira i izolacije. Okruženo čistim vodama punih blistavih korala, riba kornjača, ajkula i kitova, ovo ostrvo važi za ronilački raj.
Zbog čudesnih predela koji pozivaju na opuštanje i odmor možemo da budemo srećni što planetu Zemlju zovemo našim domom. Ova lista je samo mali uvid u to kakva neobična mesta nas čekaju ako se osmelimo na daleka putovanja.
Autor: Srbijanka Stanković