Eksperimentalna vakcina protiv kornavirusa koju je razvila kompanija AstraZeneka bezbedna je i proizvela je imuni odgovor u kliničkim ispitivanjima u ranoj fazi kod zdravih dobrovoljaca, pokazali su podaci.
Vakcina, nazvana AZD1222, koju su razvili AstraZeneka i naučnici sa britanskog Univerziteta u Okfordu, nije izazvala ozbiljne neželjene efekte i dovela je do imunološke reakcije u vidu antitela i T-ćelija, pokazuju rezultati ispitivanja objavljeni danas u medicinskom časopisu Lanset, prenosi Rojters.
“Nadamo se da to znači da će imunološki sistem upamtiti virus, tako da će naša vakcina dugoročno štititi ljude”, rekao je glavni autor studije Endrju Polard sa Univerziteta u Oksfordu.
“Međutim, potrebno nam je više istraživanja pre nego što potvrdimo da vakcina efikasno štiti od infekcije SARS-CoV-2 (Kovid-19) i koliko dugo ta zaštita traje”, rekao je Polard.
AstraZeneka je među vodećim kandidatima za vakcinu protiv pandemije koja je odnela više od 600.000 života, zajedno sa vakcinom koju razvijaju kineske kompanije Sinovak Biotek, Sinofarm i američka Moderna.
AstraZeneka je potpisala sporazume sa vladama širom sveta za isporuku vakcine ukoliko se pokaže efikasnom i dobije regulatorno odobrenje.
Kompanija je saopštila da neće pokušati da profitira od vakcine tokom pandemije. Kompanija je pristala da tokom krize vakcinu prodaje neprofitno, ukoliko se dokaže njena efikasnost, i sklopila je ugovore sa nekoliko proizvođača da bi uspela da proizvede više od dve milijarde doza.
Naučnici kažu da vakcina izaziva manje nuspojave, ali neke od njih mogu se smanjiti uzimanjem paracetamola, bez ozbiljnih neželjenih efekata od vakcine, prenosi agencija.
Tradicionalne vakcine obično se prave sa oslabljenim ili neaktiviranim oblikom virusa koji stimuliše imuni odgovor imuni odgovor. Međutim, te vakcine nije lako razviti i proizesti brzo. Okfordov tim je razvio tehnologiju koja može da ubrza proces koristeći virusni vektor, odnosno bezopasni virus, kao neku vrstu trojanskog konja za prenošenje genetskog materijala patogena u ćelije radi izazivanja imunog odgovora. U slučaju korona virusa, Žilberova je uzela adenovirus šimpanze, koji izaziva običnu prehladu, i u njega ubacila genetski materijal sa površinskog “spajk proteina” virusa SARS-CoV-2. Tako na prevaru podstiče imuni sistem da uzvrati napad. Takva vakcinu stimuliše antitela, ali i povećava nivo ubojitih T-ćelija, belih krvnih ćelija koje pomažu imunološkom sistemu da uništi infekciju.
Izvor: B92