Perga je fermentisani polen obogaćen raznim sastojcima koji mu pčele dodaju tokom procesa proizvodnje kao što su vitamini, mikroelementi, belančevine, ugljeni hidrati, amino i masne kiseline, fermenti i enzimi. Dakle, riznica je svega što je potrebno našem organizmu. Zato se ovaj pčelinji proizvod sve se više spominje kao dodatak prehrani koji i te kako doprinosi zdravlju.
Pčelari pergu još nazivaju i “pčelinji hleb” i tvrde da ima 10 puta veću hranjivu vrednost od običnog polena. Međutim, perga sadrži veliku količinu proteina, pa bi bolji naziv za nju bio pčelinje meso.
Najdragoceniji pčelinji proizvod
Uz proteine, sadrži oko 200 mikroorganizama obogaćenih aminokiselinama, biljnim hormonima, ugljikohidratima, mineralima i vitaminima, a to je čini najdragocjenijim pčelinjim proizvodom. Razlog zašto za pergu možda niste čuli je i taj što je pčele proizvode u malim količinama, a i pčelarima je prilično teško doći do nje. Istina, ovo je i skup proizvod.
Kažu da je dobra za impontenciju i sterilitet
S obzirom na veoma složen sastav perga povoljno deluje na zdravlje čoveka. Upotrebom perge dolazi do brzog porasta hemoglobina u krvi, jača zidove krvnih sudova, reguliše visok krvni pritisak, uspostavlja balans između dobrog i lošeg holesterola. Pozitivno deluje na arteriosklerozu, jača imunološki sistem, smanjuje umor.
Odlična je za zdravlje jetre
Koristi se za lečenje jetre, prostate, muške sterilnosti i impotencije. Dobre rezultate daje kod raznih vrsta prehlada, virusa i gripa, zatim kod smetnji u radu srca, gastritisa i radu žlezda sa unutrašnjim lučenjem. Obavlja oštećenu crevnu floru i pozitivno utiče na pravilno odvijanje svih metaboličkih procesa u organizmu.
Razlika između perge i polena
* Polen sadrži sastojke iz samo jedne biljke, perga sadrži sastojke od više bljaka i biljnih vrsta.
* Perga je po sastavu drugačija od polena, s obzriom na to da je prošla kroz proces fermentacije.
* Perga je lakše svarljiva nego polen.
Kako konzumirati pergu?
Ukus perge je gorko-sladak, može se koristiti samostalno ili u kombinaciji s drugim pčelinjim proizvodima kao što su med, propolis ili matična mleč. Ona se topi u ustima. Kako bi organizam najbolje usvojio sve njene super sastojke preporučuje se konzumiranje minimalno pola sata pre obroka.
Izvor: Zdravaiprava