Kada beba dođe iz porodilišta iscrpljeni ste i umorni, ali i pored toga neizmerna ljubav vas pokreće i obraćate pažnju na svaki pokret svog deteta. Susrećete se sa različitim vrstama ponašanja bebe i nema sumnje – neke situacije će vas uplašiti i zabrinuti. Predstavljamo vam pet stvari koje obično uplaše novopečene mame, a koje su potpuno normalne tokom razvoja bebe. Uz naše savete moći ćete da uživate u roditeljstvu od prvog dana i izbegnete strah, paniku i besane noći koliko god je to moguće.
Ne dozvolite da vas prevare – istina je da preumorno dete teško zaspi
Jedna od najčešćih zamki roditeljstva je kenjkavo dete koje navikavate na ruke, noseći ga po sobi i pitajući se u nedogled šta sa njime nije u redu. Zapravo, sve je u redu i vaša beba ne oseća bolove niti je bilo šta remeti, jednostavno se umorila i ne može da zaspi.
Deca do trećeg meseca umaraju se na svakih sat vremena igre i uopšteno budnog stanja, pa ukoliko preterate sa aktivnostima potpuno ćete je izmoriti tako da ne može da zaspi. Mučiće se satima da utone u san koji joj je preko potreban i zato gledajte na sat i napravite raspored dnevnog odmora. Roditeljima se čini da je beba u šestom mesecu već velika i napredna, pa zaboravljaju na važnost sna ostavljajući je da se igra po nekoliko sati. Zapravo, ona se umori već nakon dva sata igre i postaje kenjkava, mučiće vas sve do kasnih noćnih sati.
Kako se ovaj zamoran proces za dete (ali i roditelje) ne bi dešavao napravite plan aktivnosti i vreme za odmor. Ispratite bioritam svog deteta i pružite joj dovoljno vremena za san kako se ne bi premorila i plakala tokom cele noći, do iznemoglosti. Obezbedite detetu prijatnu temperaturu u sobi u kojoj spava i zamračite prostoriju, kako bi mogla da se opusti i kvalitetno naspava.
Gubitak daha ili takozvano zadržavanje daha
Istraživanja navode da se u proseku svaki drugi roditelj budi noću i odlazi do kreveca da osluškuje disanje svog deteta i proveri da li je sve u redu. U jednom trenutku u toku noći roditelji primećuju da dete zadržava dah i to zadržavanje daha može trajati dugo. Nemojte se plašiti, vaše dete ovo ne radi namerno i zadržavanje daha do 10 sekundi je normalno.
Postoje naročito stresne situacije prilikom zadržavanja daha i odvijaju se kada je beba u budnom stanju. Ukoliko vam se desi da se dete naglo zacrveni dok je u vašem naručju ili dok leži na krevetu i uživa u igri a zatim zadrži dah, nemojte paničiti. Nemojte tresti bebu ili pokušavati da joj otvorite usta, uplašiće se a možete je i povrediti. Jednostavno se beba polako navikava na proces disanja.
Primetite li da je dete zbunjeno, dezorijentisano i umorno nakon gubitka vazduha javite se svom lekaru. U svim drugim slučajevima kada je beba razdragana nakon zadržavanja vazduha nastavite sa zabavom i igrom.
Temenjača – nemojte je grebati sa osetljive kože deteta
Koža glave novorđenčeta je izrazito osetljiva i u prvih nekoliko meseci može lučiti više sebuma. Zapravo, postoje istraživanja koja govore da je lučenje sebuma povezano sa genetikom majke, pa ukoliko vi imate masnu kosu, vaša beba će se duže boriti sa ljuštenjem glave.
Ljuspice na glavi kod beba nisu razlog za uzbunu i ne znače da ne obraćate pažnju na svoje dete. Koliko god ga kupali i brinuli o njemu, ukoliko koža luči veliku količinu sebuma stare ćelije neće otpadati već će se lepiti za teme glave. Tako nastaju naslage mrtve kože koje nipošto ne treba skidati. Iako deluje kao da samo što nisu otpale sa temena, agresivno skidanje može stvoriti rane na glavi koje mogu inficirati različitim sojevima bakterija.
U borbi sa temanjačom treba biti blag i izabrati prirodno ulje ili prirodnu kremu koja će hidrirati kožu glave. Danas na tržištu postoji niz preparata za bebe i među njima ćete pronaći bademovo ulje, ali i kokosovo ulje koje se uspešno bore sa ljuštenjem bebinog temena glave. Naravno, na takvom ulju posebno je naglašeno da je za temenjaču i pored njega treba kupiti adekvatan nežan šampon za decu. Uz ove proizvode negujte bebinu glavicu svakodnevno i nakon kupanja pažljivo je očešljajte mekanim češljem napravljenim za uklanjanje temenjače.
Kada temenjača počne da otpada sa temena može se desiti da sa njom ispadnu pramenovi bebine kose. Neka vas ovo ne zabrine, nove vlasi će izrasti u rekordnom roku!
Bljuckanje posle svakog obroka je normalno u prvim mesecima života
Refleks izbacivanja viška hrane poznat kao bljuckanje zabrinuće većinu roditelja, a zapravo je potpuno normalan u prvim mesecima života. Vaše dete ne izbacuje hranu namerno i ne ostaje gladno nakon bljuckanja. Tokom ovog procesa izbacuje se višak hrane koji želudac ne može da svari i koji nije potreban vašem odojčedu (u pitanju je mala količina hrane, otprilike u veličini dlana vaše bebe).
Nakon bljuckanja beba olakšava sebi varenje i unutar organizma ostaje potrebna količina mleka neophodna za rast i razvoj deteta. Bljuckanje se može događati nakon svakog obroka i mada u tim prilikama ne treba paničiti, svakako pažljivo ispratite proces. Ukoliko beba izbacuje velike količine hrane ne radi se o bljuckanju već povraćanju nakon kog treba posetiti pedijatra.
Bljuckanje je učestalo u prvim mesecima života i dešava se sve do šestog meseca, kada beba počinje da jede čvrstu hranu. Kako biste olakšali varenje hrane svom detetu nemojte ga odmah nakon jela spuštati u krevet. Nakon noćnog obroka držite ga uspravno, prislonjeno uz vaše grudi i tek kada podrigne spustite ga u krevet. Detetu će biti lakše da spava na boku, kako bi lakše i brže svarilo mleko i izbeglo dodatno bljuckanje.
Beba svojim suzama iskazuje potrebe i želje, ali i bol
Dok ne progovore bebe pričaju osmehom i plačom. Zapravo, do šestog meseca beeb provode u proseku dva sata dnevno plačući. Jasno je da se ne radi u uzastopnom plaču, niti plaču istog intenziteta, na vama je da prepoznate način na koji beba plače i povežete ga sa njenim očekivanjima i potrebama.
U prvih šest meseci dete plače kako bi vam skrenulo pažnju na svoje osnovne potrebe kao što su glad, nedostatak sna, ali i potreba za higijenom, odnosno kad im je puna pelena. Osnovne potrebe deteta karakteriše plač srednje jačine koji traje nekoliko minuta, zatim obično prestaje i ponovo se nastavlja sve do zadovoljenja. Postoje i slučajevi kada beba plače zbog grčeva u stomaku, ali i drugih zdravstenih problema, uglavnom je to iznenadni plač jakog intenziteta. Ukoliko je dete bolesno primetićete da je tokom celog dana malaksalo i bezvoljno.
Bebin plač nakon 6. meseca života
Nakon šestog meseca bebe plaču, ali tada postaju svesne svoje okoline i plač mogu upotrebiti mudro. Vaše dete pamti ponašanje bliskih ljudi i plačem pokušava da dopre do njih, kako bi zadobilo njihovu potpunu pažnju. Osnovni primer bebine lukavosti se ogleda u plaču nakon što majka izađe iz prostorije, kada se vrati ona prestaje sa plačem i zadovoljno se osmehuje.
U sedmom i osmom mesecu pojavljuje se uslovljeni plač, odnosno plač sećanja kako ga nazivaju psiholozi. Dete pamti određene ljude i situacije koje su mu u ranijem periodu izazivale nelagodu pa će u susretu sa medicinskom sestrom ili belim mantilom početi da dramatično plače, povezujući osobu i odeću sa primanjem vakcine, na primer.
Osnovne potrebe bebe uvek treba zadovoljiti, ali nemojte dopustiti da upravlja vama uz lukavi plač. Učite dete od malih nogu samostalnosti koja če mu i te kako značiti u životu.
Nemojte zaboraviti da odmarate kada vaša beba odmara, ispratite njen ritam u prvim mesecima života. Stručnjaci širom sveta preporučuju ovaj tempo novopečenim mama, kako bi bile uz dete kada je potrebno, ali i regenerisale svoje telo nakon porođaja.
Sada kada znate da većina stvari koje vaša beba izvodi nisu alarmantne, možete se opustiti i uživati u ljubavi unutar svog doma.
Autor: Srbijanka Stanković