Pola litra piva smanjuje rizik od infarkta! Studija Univerziteta u Pensilvaniji pokazala je da pinta piva dnevno može drastično da smanji rizik od infarkta, kao i da doprinosi boljem zdravlju srca. Pinta je britanska mera, koja iznosi nešto više od pola litra (568 mililitara).
Studija je sprovedena tokom šest godina na 80.000 odraslih osoba, koji su redovno pili umerene doze alkoholnih pića, i pokazalo se da su oni imali veću kontrolu nad svojim holesterolom u poređenju s onima koji nisu pili uopšte, piše Dejli mejl.
Istraživači su se fokusirali na uticaj alkohola na nivo “dobrog“ holesterola. Oni upozoravaju da se ovde radi o umerenom i kontrolisanom konzumiranju alkohola.
“Dobar“ holesterol štiti srce od lošeg holesterola, koji otežava protok krvi. Istraživači su primetili da se nivo “dobrog“ holesterola smanjio kod svih pacijenata, ali je taj proces bio znatno sporiji kod muškaraca i žena koji su povremeno konzumirali alkohol.
U ovoj američkoj studiji učestvovali su samo kineski ispitanici, a autorka studije Šu Huang je izjavila da se nada će biti sprovedena dalja ispitivanja i kod drugih populacija, i sa drugim vrstama alkohola.
Pivo je poznato i po tome da utiče pozitivno na zdravlje bubrega. Studija koja je sprovedena u Finskoj je pokazala da umerena dnevna konzumacija piva može smanjiti rizik od nastanka kamena u bubregu za 40 procenata. visok procenat vode u pivu pomaže rad bubrega, a toksini se lakše izbacuju iz organizma. Takođe, pivo smanjuje mogućnost dehidracije, koja jedan od glavnih uzročnika nastanka kamena u bubregu. Materije koje se nalaze u hmelju usporavaju ispuštanje kalcijuma iz kostiju, čime se smanjuje rizik gomilanja kalcijuma i nastak kamena u bubregu.