Tokom kasne jeseni i zimskog perioda na našem podneblju veoma su prisutne infekcije disajnih puteva. Čest uzročnik ovih infekcija kod dece mlađe od 5 godina je respiratorni sincicijalni virus (RSV). Najteže posledice RSV infekcije sreću se kod beba do šest meseci, a poseban rizik od komplikacija i smrtnog ishoda usled RSV infekcije postoji kod prevremeno rođene dece.
Uoči 17.novembra, svetskog Dana prevremeno rođene dece, koji će i ove godine biti obeležen ljubičastim osvetljenjem zgrada gradskih uprava širom Srbije, Udruženje prevremeno rođene dece Srbije “Mali Div” poziva roditelje da se informišu i iskoriste zakonsko pravo na pasivnu imunizaciju, tj. sezonsku vakcinaciju, dece protiv infekcije izazvane RSV.
“Kod male dece do dve godine, a posebno kod prevremeno rođene dece, bolest izazvana RSV-om može izazvati teže komplikacije, koje nažalost mogu biti i opasne po život. Želimo da informišemo sve roditelje da u šest zdravstvenih insititucija tercijarne zaštite u Srbiji, imaju mogućnost da tokom trajanja takozvane virusne sezone, zaštite svoju decu od RSV virusa. U pitanju su instituti i klinički centri namenjeni zdravstvenoj zaštiti dece i majki, od kojih se tri nalaze u Beogradu, a ostali u Nišu, Novom Sada i Kragujevcu,” kaže Vera Bikicki Ivezić, predsednica Udruženja prevremeno rođene dece Srbije “Mali Div” i dodaje da se roditelji tim povodom mogu obratiti pedijatrima i lekarima ili informisati u brošuri koja im je dostupna u velikom broju zdravstvenih ustanova širom Srbije.
Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije u 2017. godini 33 miliona ozbiljnih respiratornih infekcija u svetu bilo je uzrokovano RSV virusom. Zbog respiratornih infekcija izazvanih RSV-om te godine je hospitalizovano oko 3 milona dece mlađe od 5 godina, dok je čak 60 hiljada imalo smrtni ishod. Polovina pomenutih slučajeva zabeležena je kod dece mlađe od 6 meseci.
“Respiratorni sincicijalni virus (RSV) je glavni virusni uzročnik bolesti respiratornog trakta kod odojčadi i dece do druge godine života. RSV infekcija može biti ozbiljna, klinička slika se javlja u rasponu od lakih respiratornih tegoba do teške respiratorne infekcije sa potrebom za mehaničkom ventilacijom,” kaže pedijatar dr Gordana Sekulović i objašnjava:”Prevencija pasivnom imunoprofilaksom monoklonskim antitelom protiv RSV-a – palivizumab, smanjuje učestalost ozbiljnih infekcija i hospitalizacija, indikovanih samo u grupi visoko rizične dece, i sprovodi se po propisanom protokolu.”
Infekcije izazvane RSV javljaju se svake godine, sezonski u obliku manjih ili većih epidemija. Virus se, slično drugim respiratornim virusima prenosi direktno kapljičnim putem ili indirektno kontaktom preko predmeta. Simptomi se kreću od blagih do teških. S obzirom da je uzročnik infekcije virus u lečenju se ne koriste antibiotici.
Pasivna imunizacija palivizumabom se sprovodi u sezoni RSV infekcija, najčešće u periodu od oktobra do februara, davanjem jedne mesečne doze, a najviše do pet doza, tokom trajanja sezone. Osim u slučajevima prevremeno rođene dece, uz određenu zakonski propisanu proceduru, može se primeniti i kod dece do dve godine koja nisu prevremeno rođena, ali su u određenom riziku zbog hroničnih oboljenja i oslabljenog imuniteta.
“U Srbiji se godišnje pre vremena rodi više od 4000 beba, 11 beba svakoga dana. Udruženje “Mali Div”, uz pomoć prijatelja i partnera, sprovodi mnoge aktivnosti čiji su cilj što kvalitetniji život prevremeno rođenih beba, podrška, informisanje i pomoć roditeljima i podizanje svesti javnosti o izazovima prevremenog rođenja.” kaže Vera Bikicki Ivezić.
Udruženje “Mali Div” osnovano je 2010.godine, član je mreže Evropske fondacije za brigu o novorođenčadi (EFCNI) i jedino je nacionalno udruženje koje se bavi ovom problematikom na teritoriji Republike Srbije.
Izvor: Zdravaiprava