Bolest proširenih krvnih sudova unutar i oko anusa te donjeg dela rektuma podjednako pogađa i muškarce i žene, i mlade i stare. Iako se o njima malo govori, hemoroidi su pošast modernog doba. Na sreću klasični lekovi nisu jedino rešenje za hemoroide. Verovali ili ne, veliki uspeh u lečenju pokazuje i joga.
Dokazano je da određeni položaji hata joge mogu da vam pomognu ako imate hemoroide. Za početak, probajte položaj “sveća”.
Lezite ravno na leđa sa spojenim stopalima. Ruke stavite sa strane, a dlanove na pod. Koristeći ruke kao poluge, podignite lagano noge i leđa u vertikalni položaj. Savijte laktove koristeći ruke kao potporu da učvrstite leđa, pritiskajući ih dlanovima.
Podvucite ramena kao da hoćete da spojite lopatice kako bi težina tela ležala na nadlakticama, ramenima i temenu glave a vrat ostao slobodan i bez pritiska.
Trup i noge bi trebalo da stoje pod pravim uglom u odnosu na vrat, a brada da pritiska grudnu kost. Dišite lagano i ravnomerno. Ostanite u ovom položaju koliko vam je prijatno, pa sa izdahom polako, pridržavajući se rukama, pršljen po pršljen spuštajte telo na pod.
Ako budete dovoljno uporni, videćete da problemi sa hemoroidima polako nestaju kao da ih nikada nije ni bilo.
Asane koje vam mogu olakšati problem sa hemoroidima su:
Tadasana – položaj planine
Pavanmuktasana – položaj zatvorenih nogu
Apanasana – položaj koji otklanja nadutost
Obrnute asane (inverzni položaji)
Sarvangasana – sveća
Vrlo je važno da dišete isključivo kroz nos, trudeći se da izdah bude duplo duži od udaha. Svaki položaj radite u granicama prijatnosti vašeg tela.
Čaj od borovnice uvek pomaže
Stari narodni lek za hemoroide je i čaj od borovnice.
POTREBNO JE
- 1 kašika suvih bobica borovnice
- 250 ml hladne vode
PRIPREMA
Suve bobice borovnice zgnječite, prelijte hladnom vodom i kuvajte 10 minuta. Čaj procedite, ohladite i nezaslađen pijte dva, tri puta na dan.
Šta su hemoroidi i šta ih izaziva?
Sunđerasti jastučiči u rektalnom kanalu ispunjeni krvlju imaju ulogu zatvaranja analnog otvora. Međutim, neuredan način života bez kretanja, nepravilna ishrana uz nasleđene sklonosti, trudnoća i zatvor uzrokuju pojačan pritisak na vene pri čemu dolazi do nakupljanja krvi i bolnih otoka. Svrab, osećaj pritiska u analnom otvoru, bolni otoci, na dodir opipljivi čvorovi i posledično krvarenje prvi su simptomi koji ukazuju na nastanak hemoroida. Spoljni hemoroidi smešteni su uz ivicu anusa i pokriveni vrlo osetljivom kožom. Kada se u jednom od njih razvije ugrušak, stvara se otok na izlazu iz analnog kanala, a osećaju se kao tvrda i bolna izbočina. Krvare samo ako puknu i obično se povlače nakon terapije za koju je najbolje potražiti pomoć lekara. Unutrašnji hemoroidi razvijaju se unutar anusa, a takvi se prepoznaju kroz krvarenje i izbočine koje nastaju prilikom pražnjenja. Nezgodni postaju ukoliko se uklešte i ne mogu se vratiti u analni kanal, što izaziva jak bol i krvarenje.
Pripremila: Lidija Bratun