Iako se bebama kukovi razvijaju do 18 meseci života, najveća briga svakog roditelja je da li će sa njima sve biti u redu. To i ne treba da čudi, budući da su zdravi kukovi osnova za sve normalne motoričke funkcije.
Kao najveći zglobovi u telu, odgovorni su za puzanje, pravilno držanje, hodanje i trčanje. Zaduženi su za sve pokrete koje beba pravi, a kasnije i odrastao čovek. Zato, ako vas čeka prvi pregled ili sumnjate da se kod vaše bebe kukovi ne razvijaju pravilno, pročitajte sve što bi trebalo da znate o tome.
Kada se rade prvi pregledi?
Ako već imate bebu, onda znate da se prvi pregled radi već u porodilištu, odmah po rođenju. U pedijatrijskom savetovalištu Doma zdravlja, kada je vreme za prvu kontrolu, pedijatar će vas pitati o tome kako je tekla trudnoća, o porođajnom toku i naslednim bolestima. Nakon toga, bebi se fizički proverava kako se kukovi razvijaju, i radi se testiranje pokreta nogu da bi se uočili eventualni znaci razvojnih problema. Ukoliko se utvrde poteškoće, uputiće vas na dodatne preglede i pretrage.
Sledeći, obavezan pregled obavlja se u drugom, najkasnije trećem mesecu života i deo je primarne zdravstvene zaštite. Nakon njega, potrebno je bebi uraditi ultrazvuk kukova. U ovom periodu se kukovi ubrzano razvijaju, te je pregled neophodan kako bi se uočili problemi koji se, eventualno, nisu primetili ranije. Cela procedura je potpuno bezbedna i bezbolna za dete.
Dalje, zavisno od stanja kukova, ponavljaju se i ortopedski pregledi. U slučaju normalnog razvoja, sledeća kontrola kukova se radi u periodu početka sedenja, što je oko bebinog šestog meseca. Preporučuje se još jedna oko prvog rođendana iliti sa početkom prvih koraka. I to bi bilo sve.
Da li je potrebna posebna priprema bebe za preglede?
Kao što smo već i napisali, u pitanju su potpuno bezbolni, neinvazivni pregledi, stoga ni posebna priprema nije potrebna. Ali da biste bili sigurni, nije zgoreg da obratite pažnju na nekoliko stvari:
- Beba oseća vašu nervozu i to joj je prvi nivo komunikacije sa mamom, pa se potrudite da ostanete smireni. Što je beba mirnija, to će i pregled brže i lakše proći.
- Izaberite udobnu odeću koja se lako skida. Pregled kukova zahteva da se beba skine do struka, pa je jednostavna benkica lakša za presvlačenje i oblačenje.
- Ponesite bebine omiljene igračke, ćebence ili dudu. Poznati predmeti će joj pomoći da se oseća udobnije u nepoznatom okruženju.
- Ako je moguće, nahranite bebu pre pregleda. Sito dete je zadovoljnije i spremnije za pregled.
Šta nam pregledi pokazuju
Da bismo shvatili koliko je važno obavljati sve navedene preglede, treba znati i zdrav razvojni put najvećih zglobova u telu. Nakon rođenja, bebini kukovi su još uvek mekani i fleksibilni. Postepeno, tokom prvih meseci života, čašica kuka se razvija i postaje čvrsta. U ovom periodu, zglobovi su još uvek u fazi prilagođavanja i stabilizacije. U drugom i trećem mesecu života, kada se radi i prvi ultrazvučni pregled kukova, čašica kuka treba da bude dovoljno duboka da drži glavu butne kosti na mestu. Do šestog meseca, kukovi bi trebalo da budu u fazi normalnog razvoja.
Ipak, dešava se da ne postoji adekvatna pokrivenost glave butne kosti čašicom ili kada je glava butne kosti potpuno van čašice. Tada govorimo o razvojnom poremećaju kuka (RPK), kongenitalnoj displaziji, nekada zvanoj “urođeno iščašenje kuka”. UZ je zlatni standard kada je dijagnostikovanje u pitanju i pedijatar će odmah primetiti ako nešto nije u redu. Takođe, to je jedan od najčešćih prvih problema u dječjoj dobi, naročito na našim prostorima.
Uzroci ovog stanja su složeni, uključujući genetiku, jer deca sa porodičnom istorijom imaju veću verovatnoću da razviju RPK nego deca koja je nemaju. Prevremeno rođena deca, bebe koje su bile u karličnom položaju tokom trećeg tromesečja i devojčice takođe spadaju u rizičnu grupu. Studije su pokazale da i nepravilno povijanje bebe može izazvati RPK.
Rano otkrivanje ovog problema je veoma važno, jer su šanse za izlečenje sigurne, ako se otkrije u prvih nekoliko nedelja života.
Široki povoj u prevenciji razvojnih problema
Iako postoje brojne polemike na ovu temu, široki povoj je u našoj zemlji još uvek preporuka prevencije razvojnih problema kukova. Osamdesetih godina je bio obavezan, a danas su mišljenja podeljena.
U pitanju je metoda kojom se beba povija sa dve tetra pelene, tako da su joj nogice raširene i savijene u kolenima. Ova praksa omogućava da kukovi bebe budu u ispravnom položaju i pomaže u njihovom pravilnom razvoju. Praktikuje se u prvim mesecima života, dok beba ne postigne određeni nivo razvoja. Trajanje varira u zavisnosti od preporuke pedijatra, a čak je i deo tretmana za ispravljanje RPK-a.
Kako se izvodi široki povoj?
- Postavite bebu na leđa na ravnu površinu.
- Savijte bebine noge u kolenima pod uglom od 90 stepeni i raširite ih tako da su noge u ravni sa bokovima.
- Obmotajte pelenu oko bebinog donjeg dela tela, tako da noge ostanu u ovoj poziciji i da nisu previše zategnute. Treba da bude dovoljno prostora da beba može da pomera noge, ali i da su noge stabilne u tom položaju.
Pre nego što započnete sa korišćenjem širokog povoja, obavezno se posavetujte sa pedijatrom. On će vam dati smernice o tome kako ga pravilno izvoditi i koliko dugo treba da traje. Takođe, ako primetite bilo kakve znake nelagodnosti kod bebe ili ako pruža otpor, zakažite kontrolu.
Lekari preporučuju upotrebu širokog povijanja sve do prvog ultrazvučnog pregleda kukova. Ako rezultati pregleda pokažu da je razvoj kukova u skladu sa očekivanjima, možete preći na upotrebu običnih pelena za jednokratnu upotrebu. Međutim, ako se utvrdi da su kukovi bebe i dalje “nezreli”, lekar će vam savetovati da nastavite sa širokim povojem.
Još neke od preporuka lekara, a posebno ortopeda su da ne žurite sa uspravljanjem dece, da ih ne stavljate u sedeći položaj ukoliko nemate odobrenje lekara, da izbegavate „cupkanje“ u krilu i prerano postavljanje deteta u dubak. Pravilan razvoj kukova je od ogromne važnosti, zato pratite svoje dete i njegove reakcije. Sve što vam se učini neobičnim je signal za posetu pedijatru.
Autor: Srbijanka Stanković