Njeno latinsko ime Raphanus sativus znači kultivisani kupus. U doba Rimljana, radnici su primali rotkvice kao platu, a egipatskim robovima bile su svakodnevni obrok. Stari Grci su ih toliko obožavali da su ih prinosili bogovima. Sto grama rotkvice sadrži svega 16 kalorija, ali je bogata mineralima i vitaminima. Dobar je izvor bakra, mangana, kalijuma, vitamina C, K i B6. U manjim količinama poseduje kalcijum, gvožđe, fosfor, cink i natrijum.
Rotkvica ima antibakterijska i antigljivična svojstva. Pomaže kod bolesti disajnih puteva, osobito kod kašlja i astme. Izvanredan je lek protiv žutice, jer normalizira proizvodnju bilirubina. U lečenju žutice, osim ploda, korisni su i listovi.
Ako ste na dijeti jedite rotkvicu zbog njene niske kalorijske vrednosti. Dvanaestak rotkvica (oko pola šolje) daje nam dovoljno kalijuma, vitamina C, folata i dijetnih vlakana.
Kao prirodan diuretik uklanja višak tečnosti iz organizma. Ublažava bol i pečenje kod mokrenja, čisti bubrege i smanjuje rizik od upala urinarnog sistema. Sveži sok od rotkvice (kao i od crne rotkve) je stari narodni lek za lečenje upale žučne kesice.
Rotkvice se ne preporučuju ako je prisutna upala sluznice želuca i creva, čira na želucu, kao ni bubrežnim bolesnicima.
Kada ih birate, treba da budu sveže, sa svežim zelenim lišćem, čvrste na lagani pritisak.
Osim korena, jestiv je i list. U njemu ima gvožđa, a dobar je i za prolećno veliko spremanje organizma. Može da se kombinuje sa drugim povrćem kao sveža salata ili da se uklopi u finu supicu.
SIRUP ZA ISKAŠLJAVANJE
POTREBNO JE
- 900 g rotkvica
- 250 g meda
- Sok od dva limuna
PRIPREMA
Naseckanu rotkvicu pomešajte s medom i sokom limuna. Stavite u staklenu posudu, poklopite i ostavite 24 sata na hladnom mestu. Procedite u sterilne boce i dobro zatvorite. Pijte tri puta dnevno po jednu kašiku pre jela.
Pripremila: Lidija Bratun