Iako je najbolji način da izbegnete mamurluk taj da uopšte ne pijete, s obzirom na to da se bliže praznici, otkrivamo vam šest prirodnih načina kako da se brzo otarasite mamurluka. Seks je naravno na prvom mestu.
Seks
Alkohol je diuretik, zbog kog se gubi određena količina tečnosti, a to izaziva mamurluk. Glavobolja se javlja kada vaše telo pokušava da nadoknadi tečnost sužavanjem krvnih sudova, što ograničava dotok kiseonika u mozak. Mozak to pokušava da kompenzuje proširenjem krvnih sudova, što izaziva oticanje.
Seks je rešenje mnogih problema i mnogi sa kojima smo razgovarali na temu leka protiv mamurluka su ubeđeni da ima seks pomaže. Ovo je verovatno i istina: seks je nešto u čemu uživamo i osećamo se sjajno posle njega, to ne znači da ćemo se osloboditi mamurluka, ali će nam svakako pomoći da se osećamo bolje taj dan. A to je svakako svrha ovih recepata.
Voda
Vašem telu je tada potrebna rehidratacija kako bi moglo da se nosi sa simptomima mamurluka. Najbolje je da to uradite pre nego što odete na spavanje, ali, u slučaju da niste u stanju da to uradite tada, možete i ujutru. Obična voda i mineralna su najbolje.
Rasol
U narodu čuveni lek protiv mamurluka sadrži obilje vitamina i minerala koji se nalaze u kupusu, zbog čega se radi bržeg delovanja preporučuje puna čaša ujutru i još jedna u popodnevnim satima
Đumbir
Pored toga što je odličan oksidans, đumbir pomaže i kod mučnine tako što smiruje želudac. Naseckajte malo đumbira u vaš obrok ili stavite malo đumbira u čaj i osećate se nemerljivo bolje.
Nakon preteranog opijanja, šećer u krvi drastičnio opadne i izazove sve one neprijatne simptome mamurluka.
Voćni sokovi
Probajte sa voćnim sokovima koji će uneti šećer u organizam, ali i zameniti neke od izgubljenih elektrolita i vitamina. Jabuka i borovnica su bolje od pomorandže, jer su malo manje kisele i bolje će prijati osetljivom stomaku.
Fizička aktivnost
Trčanje ili bilo koja druga intenzivnija fizička aktivnost takođe bi moglo da pomogne, koliko god vam u mamurnom stanju bila mrska pomisao na to. Vežbanje ubrzava metabolizam, odnosno protok krvi, što znači da će se toksini brže osloboditi iz tkiva u organizmu, kaže Kris Alford, profesor fiziologije na Univerzitetu Zapadne Engleske i stručnjak za mamurluk.
Pripremila: Lidija Bratun