Sladoled zimi da ili ne? Sa prvim hladnim danima mnogi se bez razloga odriču uživanja u sladoledu. Uverenje da zimi ne treba jesti sladoled je netačno iz razloga što upale grla izazivaju virusi i bakterije, a pokazalo se da je najveća učestalost oboljevanja upravo u školskim kolektivima.
Uzimanje sladoleda tokom zime preporučuju i naučnici iz razloga što su temperaturne razlike između našeg tela i spoljne sredine tada manje nego tokom vrelih dana.
Ovu činjenicu potvrđuju i stanovnici hladnih skandinavskih zemalja u kojima se u toku godine pojede najviše sladoleda, a zabeleženo je manje oboljevanje od virusnih i bakterijskih infekcija, za razliku od južnih zemalja.
– Kod upale krajnika pored pridržavanja terapije koju nam je prepisao doktor može se koristiti i sladoled, pošto se pokazalo da pored toga što deluje antiimflatorno sladoled takođe smanjuje simptome i znake oboljenja – objašnjava lekar specijalista ORL doc. dr Vladimir Nešić.
Konzumacija sladoleda može pomoći i prilikom gušobolje iz razloga što sladoled deluje s jedne strane antizapaljenski, a s druge strane smanjuje bolnu osetljivost sluznice što se objašnjava lokalnim delovanjem hladnoće koja ujedno sprečava množenje mikrorganizama i bakterija u usnoj duplji.
Sladoled je hrana koja nam može pomoći da se bolje osećamo kod svake vrste infekcije, virusne ili bakterijske i nema značaja kog je sastava, jer je svakako uvek napravljen od najkvalitenijeg mleka, čokolade, voća…Može se slobodno davati deci i leti i izimi, kada su pod infekcijama i upalama, jer tada obično nemaju apetit, ali retko će se desiti da odbiju sladoled. Njegova kalorijska vrednost je dovoljna da zameni obrok.
Pripremila: L. B.