Homeopatija prija i bebama, tvrde stručnjaci! Brojni su zdravstveni problemi koji u letnjem periodu muče decu, a homeopatija može da pomogne da do njih ne dođe, ili da ih izleči. Zašto je ova alternativna metoda odličan izbor lečenja, posebno kad je reč o najmlađim, za portal Zdrava i prava objašnjava dr Srboljub Stajić, pedijatar i homeopata.
– Kao i kod odraslih, homeopatski lekovi i dečji organizam podstiču da se sam izbori sa bolešću. Mnogobrojne su, inače, dečje tegobe koje mogu da se prenebregnu i leče homeopatskim lekovima. Najčešće su to grčevi, bljuckanje, povraćanje, prehlade, bolovi u grlu, bronhitisi, bolovi koji prate rast zuba, hiperaktivnost, poremećaj ritma spavanja…Zbog toga preporučujem roditeljima da imaju pri ruci letnju apoteku homeopatskih lekova koji će brzo i efikasno da reše probleme – ističe dr Stajić.
Osim toga, kaže dr Stajić, važno je da se zna da homeopatski lekovi pomažu organizmu da se bori s bolešću.
– To su, uostalom, potvrdile i brojne kliničke studije. Homeopatski lekovi, za razliku od nekih klasičnih poput antibiotika, nemaju neželjene efekte. Antibiotici se po priznanju Svetske zdravstvene organizacije i zvanične medicine, neracionalno koriste, često i zloupotrebljavaju, što utiče na pad imuniteta i ne rešava problem na duže staze.
Prema rečima dr Stajića pre nego se propiše homeopatski lek, kao i na svakom pregledu kod lekara, detetu se uzima anamneza. Ona je, kada je reč o homeopatiji, mnogo detaljnija – uradi se fizikalni pregled, krvna slika, utvrdi se dijagnoza i terapija.
– Homeopatski lekovi mogu da se koriste od prvog dana po rođenju jer su veoma bezbedni! U prilog tome ide i podatak da se homeopatski lekovi preporučuju čak i porodiljama koje doje kako bebe ne bi imale grčeve, kao i trudnicama protiv mučnine – ističe dr Stajić koji duže od tri decenije radi kao pedijatar a poslednjih sedam godina se bavi homeopatijom koju je završio na Katedri za postdiplomsku edukaciju Medicinskog fakulteta u Beogradu.
On tvrdi da su deca veoma senzitivna za homeopatiju i homeopatske lekove.
– Deca vole da ih piju jer su homeopatski lekovi na prirodnoj bazi i prijatnog su mirisa. Za malu decu postoje lekovi u obliku tabletica koje se tope čim se stave u usta ili lekovi koji se razmute u vodi i popiju. Kada je reč o supstancama koje se koriste za homeopatski lek one su iste i za decu i za odrasle, samo što je doza za decu slabija. U slučaju konstitutivnih homeopatskih lekova , koji se propisuju individualno, određuje se lek, a frekvenca posebno, prema ličnosti. Treba istaći da se u proizvodnji kombinovanih homeopatskih lekova najčešće koriste sirovine biljnog porekla koje potiču sa plantaža sertifikovanih za organsko gajenje lekovitog bilja.
Farmaceut Jovana Knežević kaže da se pacijenti u poslednje dve godine sve više interesuju za homeopatske lekove.
– U našim apotekama mogu se naći kompleksni homeopatski lekovi, koji imaju određenju indikaciju za primenu, uputstvo za upotrebu i način primene. Od ove vrste lekova odrasli pacijenti najviše koriste Polinol, koji smiruje simptome alergijske kijavice, a mame i tate rado uzimaju Dentokind tablete kako bi smanjili tegobe kod bolnog nicanja zubića kod beba. Sve je više pedijatara koji se odlučuju da ovu vrstu lekova preporuče svojim pacijentima – navodi Jovana Knežević.
Kako se koristi homeopatski lek
Homeopatski lekovi se najšće prave u obliku tableta ili granula koje se otapaju u ustima i tako preko usne sluzinice ulaze u organizam na najbrži način.
Svaki homeopata ima svoje preporuke za uzimanje lekova koje propisuje pacijentima i u tom slučaju treba slušati individualne instrukcije.
Homeopatski lekovi koji se kupuju u apoteci imaju uputstvo za upotrebu gde je jasno opisan način uzimanja. Kod homeoptskih lekova iz apoteke dnevna doza leka kod odrasle osobe može biti jednom do 12 puta u toku dana, dok je maksimalna doza za decu do šest puta u toku dana.
Kod homeoaptskog leka se aktivne supstance nalaze u jako malim količinama.
Za razliku od leka klasične medicine, dejstvo homeopatskog leka se pojačava ako se on uzima više puta u toku dana, sa minimalnim razmacima od 15 minuta.
U klasičnoj medicini jači efekat se postiže uzimanjem dve tablete istovremeno.
Lekovi kupljeni u apoteci se čuvaju prema upustvu za upotrebu, na suvom i tamnom mestu, na sobnoj temperaturi.
Lekovi izrađeni kod homeopate se čuvaju zavijeni u aluminijumsku foliju, dalje od izvora elektromagnenog zračenja (TV, kompjuter, frižider…)
Pripremila: Lidija Bratun