Tropska biljka karela snižava šećer, čisti creva, pomaže u mršavljenju, a postoje dokazi i da redovno konzumiranje njenog soka “izgladnjuje” ćelije raka i tako ih uništava.
Ovo voće potiče iz porodice loze, i jedna je od retkih biljki koja je dobila potvrdu o lekovitosti od zvanične medicine. Karela se tradicionalno koristi u Aziji, Africi i Južnoj Americi. Otkrivena je u Indiji, odakle je u 14. veku preneta u Kinu, pa u druge delove sveta. Naročito je popularna među Japancima sa Okinave, koji su poznati po dugovečnosti.
Često se može čuti da karelu zovu i gorka dinja. Ovo voće je prirodni insulin jer sadrži specifičan sastojak glikoprotein lektin koji snižava nivo glukoze, odnosno šećera u krvi. Karela sadrži malo kalorija, a nezreli plodovi su riznica vitamina C, B1, B2, B3. Obiluju kalijumom i fosforom, magnezijumom, cinkom, manganom, folatima, vlaknima i drugim korisnim sastojcima, koji povoljno deluju na imunitet i celokupno zdravlje.
Osim toga, čisti toksine iz organizma i leči psorijazu, podiže nivo energije i olakšava disanje. Deluje i kao imunomodulator jer ekstrakti iz karele pojačavaju imunološke funkcije ćelija, što je važno za obolele od HIV-a, karcinoma i drugih teških bolesti.
Postoje dokazi da redovno konzumiranje soka gorke dinje “izgladnjuje” ćelije raka i tako ih uništava. Takođe, sok deluje antivirusno, čisti creva od mikroorganizama, ublažava varenje i pospešuje mršavljenje, olakšava probleme izazvane dijabetesom, ubrzava zarastanje rana… Od osušenog lišća pravi se čaj protiv bakterija, koji podstiče varenje i leči malariju.
Napomena: Karela se ne preporučuje trudnicama i dojiljama jer njeni sastojci mogu da izazovu kontrakcije materice, a dojilje putem mleka bebe snabdevaju materijama iz biljke koje su nepoželjne za najmlađi uzrast.
GORKA, ALI LEKOVITA
Karela raste kao loza, ima duge i rascepkan listove koji su gorki i jestivi, kao i žute cvetove. Najpoznatija je po izuzetno gorkom plodu, koji podseća na bradavičastu tikvicu izduženog oblika, kao i na krastavac. Dok je mlad, zelene je boje, a kad sazri postaje narandžasto-žut. Zreo plod puca na tri dela, i pojavljuju se jarkocrvene semenke, takođe gorke i jestive.
ZASLUŽNA ZA VITALNOST
Ova čudnovata biljka se izuzetno ceni u Indiji. Smatra se supernamirnicom i tradicionalno se pije izuzetno gorak i nezaslađen, ali sveže isceđen, sok od jedne dinje. Više od te dnevne doze se ne preporučuje. S obzirom na to da Indusi veruju da je upravo ovo voće razlog njihove dugovečnosti, vitalnosti i dobrog zdravlja, često je imaju na trpezi. Gorčinu smanjuju tako što je mariniraju u slanoj vodi, uklanjaju unutrašnjost ploda i pune ga raznim začinima, vezuju koncem i prže u ulju.
Kod nas može da se nađe flaširan sok od karele i ekstrakt u kapsulama, i to uglavnom u bolje snabdevenim apotekama i prodavnicama zdrave hrane.
Pripremila: S. Gavrić