Pročitajte neobičnu priču o ženi koja se bori da ispuni poslednju želju svoje ćerke… Ona želi da rodi i odgaja sopstveno unuče.
Britanski mediji ove nedelje objavili su priču jedne žene, koja se potpisuje kao Gospođa M, i koja pokušava da iskoristi jajne ćelije svoje preminule kćeri kako bi rodila i odgajala sopstveno unuče. Gospođa M, koja ima 59 godina kaže da ju je ćerka, nakon što joj je u 23. godini života dijagnostikovan kancer debelog creva, “preklinjala da nosi njene bebe”.
“Želim da tata i ti podižete moju decu. S vama će biti bezbedni. Nisam mogla imati bolje roditelje. Ništa ne bih postigla bez vas”.
Ona je veoma želela da ima decu i, kada je saznala da su šanse da se izbori s opakom bolešću vrlo male, zamrzla je jajne ćelije, a majku je zamolila da bude surogat.
Devojka je umrla 2011. u 28. godini života, a majka se trenutno zajedno sa svojim suprugom bori na sudu protiv britanske Agencije za ljudsku oplodnju i embriologiju, kako bi sačuvala jajne ćelije svog deteta.
Ako uspe, Gospođa M. će postati prva žena na svetu koja će nositi dete sopstvene kćeri.
Ni jedna klinika u Velikoj Britaniji nije pristala da obavi zahvat, ali je jedan centar iz Njujorka spreman da obezbedi spermu donora i oplodi jajne ćelije, pre nego što ih usadi u matericu Gospođe M.
Njena kćer je dala jajne ćelije na čuvanje 2008. i naglasila da treba da budu korištene za oplodnju, a ne istraživanje.
Menja se zakon – Srbija uvodi surogat materinstvo
Srbija bi krajem sledeće godine u svoje zakonodavstvo mogla da uvede instituciju surogat-materinstva, mogućnosti da jedna žena rađa dete u korist druge žene ili bračnog para! Ova institucija biće uređena Građanskim zakonikom, čije se konačno usvajanje očekuje u drugoj polovini 2016.
Surogat-materinstvo, koje već postoji u nekoliko država EU, biće dozvoljeno isključivo osobama ili parovima koji ne mogu na prirodan način da dobiju decu, što znači da se neće smatrati kao stvar slobodnog izbora roditelja. Parovi koji se odluče da na ovakav način dođu do potomstva moraće da ispoštuju strogu zakonsku proceduru. Ugovorom, koji će se overavati u sudu, uređivali bi se odnosi između žene koja će roditi dete i žene ili para kojem će to dete pripasti. Suština ugovora je da nije predviđena nikakva novčana naknada za surogat-majku.
Pripremila: Lidija Bratun