U vrelim letnjim danima ukus lubenice nam najviše prija, dok nas ujedno osvežava i rashlađuje. Ali koliko zapravo znamo o lubenici i njenim korisnim svojstvima za naše zdravlje? Zbog njenog slatkog ukusa mnogi lubenicu smatraju voćem, a ona zapravo spada u porodicu tikvi, baš kao i krastavci. Zapravo, lubenica je po svojoj definiciji povrće, ali slatko povrće. Lubenica je višestruko dobra za naše zdravlje, a mi vam izdvajamo samo neke od prednosti ovog povrća.
Likopen protiv karcinoma
Lubenica koja je slatko povrće sadrži likopen (biljni pigment iz grupe karotenoida) koji joj daje crvenu boju, a jača imunitet, pa se smatra najjačim antioksidansom. Koži pruža zaštitu od UV zraka, dobro utiče na zdravlje srca i poboljšava pamćenje. Sprečava nastanak karcinoma, posebno karcinoma kože, prostate, dojke, materice i želuca, prenosi Večernji list.
Puna je vode
S obzirom na to da je puna vode, pomaže u hidriranju organizma, što je leti posebno važno. Lubenicu čini 92 posto voda, pa zato osećamo sitost nakon što je pojedemo.
Saltko povrće za kožu i kosu
Dva vitamina koje sadrži dobro deluju na zdravlje kože i kose. To su vitamini A i C. Vitamin C pomaže telu da stvara kolagen koji je zaslužan za elastičnost kože i koji usporava starenje kože i utiče na jačinu kose, dok vitamin A pomaže obnovu ćelija kože. Bez dovoljno vitamina A koža bi izgledala suvo.
Vlakna za probavu
Ovo povrće puno je vlakana pa pospešuje i probavu i dobro je za sve koji imaju bilo kakav problem sa probavom.
Rešava probleme sa bešikom
Poznato je da je lubenica, slatko povrće dobra za bešiku i bubrege. Zapravo, u ovom slučaju pomažu semenke lubenice. Preporuka je da skuvate četiri kašike svežih semenki u dva litra vode. Kuvajte 15 minuta, a onda tu prokuvanu tečnost pijte naredna dva dana. Treći dan je pauza, a ako je potrebno, postupak možete da ponovite još nedelju dana. Pored toga, odličan su izvor gvožđa, antioksidansa, kalijuma, kalcijuma, mangana, magnezijuma i vitamina A, B, i C.
U POSETI NAJVEĆEM PROIZVOĐAČU LUBENICA U JUGOISTOČNOJ EVROPI
Na površini od 100 hektara, u vojvođanskom selu Ašanja, u sezoni se proizvede 3500 tona lubenica. Goran Blanuša sa porodicom bavi se proizvodnjom lubenica više od 20 godina, danas ih ima čak sedam vrsta, a u ponudi ima i dve vrste dinja. U kvalitet i savršen ukus ovih kultura mogu se uveriti kupci u prodavnicama Maxi, Tempo i Shop&Go.
U radnoj atmosferi, na njivi, Goran otkriva kako izgleda muška, a kako ženska lubenica, šta je najvažnije u odabiru one naslađe i kako je prepoznati, a prisutni su imali prilike da probaju i neobične lubenice žute kore i crvenog srca, kao i besemene.
„Kvalitet je najvrednija preporuka. Nabavljamo najbolje seme, ulažemo u najkvalitetnije đubrivo i mašine, pa samim tim je i kvalitet na najvišem nivou“, kaže Goran Blanuša, koji 10 odsto svog prinosa izvozi u Dansku, dok 90 odsto otkupljuje Delez za domaće tržište.
Voće i povrće proverenog porekla u Maxi, Tempo i Shop&Go prodavnice dolazi nakon redovne provere roda na njivama više od 50 lokalnih proizvođača. Analiza i rad po svetskom standardu daju proizvode vrhunskog kvaliteta. Za kvalitetno voće i povrće ne morate imati svoju baštu. Ne morate ga tražiti ni od prijatelja koji uzgajaju plodove samo za svoje potrebe. U najvećem maloprodajnom lancu u Srbiji najbolje voće i povrće sa domaćih gazdinstava pažljivo je odabrano i sortirano na rafove prodavnica samo za vas.
Izvor: Večernji list, Zdravaiprava