Verovali ili ne, čokolada može da smanji rizik od aritmije! Ovakav zaključak nedavno su doneli danski i britanski naučnici.
Prema pisanju Indipendenta, naučnici iz Danske i Velike Britanije utvrdili su da ova poslastica može značajano da smanji rizik od aritmije.
SMANJENA ARITMIJA
Naime, oni su na uzorku od 55.000 danskih ispitanika između 50 i 64 godina otkrili da umereni unos može da utiče na ređu pojavu srčanih pretkomora.
Tokom četvorogodišnjih istraživanja, analizirani su ishrana i životne navike, dok je intenzivno praćeno zdravlje dobrovoljaca. Njihov zadatak sastojao se od toga da se pridržavaju propisanih dnevnih porcija hrane, i da beleže u upitnik sve šta su pojeli.
Naučnici su otkrili da je rizik od aritmije smanjen kod onih koji jedu 30 do 90 grama čokolade mesečno, ali i kod onih koji konzumiraju 60 do 180 grama nedeljno.
NAUČNICI IPAK OPREZNI
U upitniku nije bilo razlike između mlečne i crne čokolade, mada je procenat kakaoa u Danskoj retko ispod 30 odsto.
Međutim, u zaključku naučnika stoji upozorenje da i dalje nije isključena mogućnost da su drugi faktori uticali na ove rezultate, kao i da je neophodno obaviti dalja istraživanja na ovu temu.
ŽELJA ZA ČOKOLADOM
Više od 40 odsto žena svakodnevno oseća potrebu za čokoladom, jer posle ovulacije opada nivo serotonina, zbog čega se javljaju promenljivo raspoloženje i razdražljivost. Prilikom konzumiranja čokolade oslobađaju se endorfini, koji ne samo da deluju opuštajuće, već doprinose i mladolikom izgledu.
KAKAO JE IZUZETNO ZDRAV
Kakao kao glavni sastojak čokolade je najzaslužniji za njeno pozitivno dejstvo na zdravlje. On je taj koji čuva kardiovaskularni sistem, a povećava i otpornost na štetno ultravioletno zračenje i podstiče mozak na stvaranje endorfina. Istraživanja pokazuju da se kod ispitanika koji su pili kakao sa visokim nivoom flavonola značajno smanjio krvni pritisak i poboljšala funkcija krvnih sudova.
Takođe, flavonoli kao antioksidansi imaju sposobnost da neutrališu aktivnost slobodnih radikala, čija produkcija tokom metaboličkih procesa u organizmu oštećuje različite komponente ćelija, uključujući i DNK, što dovodi do starenja i nastanka različitih degenerativnih bolesti.
Pripremila: S. G.