Ako vas i pored redovnog pranja zuba neprijatan dah i dalje muči, probajte ovaj fenomenalan domaći preparat. Ponekad ni odlična oralna higijena nije dovoljna da imamo dugotrajan svež dah. Ipak, nemojte da očajavate, pripremite ukusan domaći napitak i neka svež dah bude vaš zaštitni znak.
POTREBNO JE
- 1/2 kašike cimeta u prahu
- 1/2 kašike meda
- sok od 2 limuna
- šolja vruće vode
PRIPREMA
Sipajte cimet i med u činiju i prelijte vrućom vodom. Mešajte dobro dok se med ne otopi, a zatim dodajte limunov sok. Nakon toga opet promešajte, pa napitak sipajte u staklenu teglu i zatvorite poklopcem. Sačekajte da se piće ohladi, pa ga stavite u frižider. Ovaj napitak najpre grgoljite i mućkajte u ustima, pa onda progutajte.
Cimet i limun će dezinfikovati usnu duplju i neutralisati bakterije, dok će med pružiti bolji ukus. Pored toga što će vam pružiti svež dah, ovo piće je i veoma lekovito i ojačaće vaš imunitet.
ZAŠTO IMAMO LOŠ DAH IZ USTA?
Uzroci zadaha iz usta mogu biti brojni, fiziološki ili patološki. Neke osobe, jednostavno, imaju diskretan sladunjav miris iz usta pri izdisaju. Najčešće se on oseća ujutru, nakon buđenja, posebno ako je oralna higijena loša. Odete li na spavanje sa prljavim zubima, naslage na njima dok spavate intenzivno će se raspadati. U toku noći je smanjeno lučenje pljuvačke pa nema ni fiziološkog čistača zuba, koji preko dana znatno pomaže. Svakako, ona nije dovoljna da zubi i usta ostanu potpuno čisti, pa je ispravno i stalno pranje zuba imperativ za prijatan dah.
Na dah utiče i uzrast. Kod dece on je vrlo prijatan, dok se kod starih ljudi ponekad oseća težak zadah bez obzira na to što uredno održavaju higijenu usta. Fiziološki zadah iz usta može biti izazvan i dejstvom polnih hormona kod žena za vreme menstruacije ili trudnoće i gubi sa prestankom ovog stanja. Zbog smanjenog lučenja pljuvačnih žlezdi u menopauzi osećaj suvoće u ustima može biti praćen i neprijatnim zadahom.
Izvor: stvarukusa.rs