Često nas pitaju zašto se naše radionice zovu Buđenje Boginje? Neke naše polaznice su nam priznale da su se čak na početku smejale tom “patetičnom” nazivu jer valjda nije dovoljno “cool” za današnje ozbiljne žene koje vode računa o svom imidžu i reputaciji. Šta će neko reći, u kakve to bajke veruješ kad slušaš Boginje u današnje vreme?! Vladaj sobom, kritički sagledaj, kontoliši se, kontroliši situaciju, svet-materiju, opipljivo, kakvo božansko i blistavo stanje svesti te spopalo?! A mi baš hoćemo Boginje i to sa velikim B da ne liči na dečiju bolest, a evo i zašto.
Bez želje da vam uvredimo levi deo mozga, racionalan i ispravan, reći ćemo vam da se namerno igramo rečima jer volimo maštu, poeziju, bajke, igru, autentičnost, fantaziju…
Na taj način razgovaramo sa dušom koja odlično sve to razume i priča upravo tim jezikom. I kada kažemo Buđenje Boginje obraćamo se duši žene, a ne racionalnoj intelektualki kojoj nije jasno zašto joj to sve zvuči glupo, a opet je “nešto” magično privlači.
Boginje su simbol za sve današnje žene koje su spremne da slave svoje ženske aspekte i uloge, dok vole svoje živote, kakvi god da su. One lepotu života ne mere kroz novce, popularnost, trendove ili takmičenje sa drugima, nego po osećaju ispunjenosti lepoti, osmehu i zdravlju. Poprilično bajkovito zvuči za današnje vreme, zar ne?
Muškarce ne treba da brine žena Boginja. Ona nije pretnja njegovom visočanstvu patrijarhatu, nego samo pojačava muško u muškarcu i pokreće ga na akciju da je još više zadovolji, podrži i vodi. Tako ga ženska energija približava onome što je božansko u njemu samom, što ovaj novi spoj vodi u harmoniju.
Drugi razlog zašto nam se radionice zovu Buđenje Boginje je zato što zaista povezujemo svaku našu životnu ulogu sa arhetipom Grčkih Boginja i konačno dolazimo do onog dela koji ima veze sa naukom, psihologijom, Jungom i jungovskom učenicom Džin Šinoda Bolen, što odmah razveseli žene koje traže da im bajkovite Boginje ispoštuju i zadovolje intelektualni deo. “Uf, dobro je, nećemo ispasti lude!”, uhvatimo ponekad misli kako lete oko glava…
U grčkoj mitologiji, svaka Boginja je imala različite kvalitete i vrednosti, i sve zajedno predstavljale su panoramu atributa jedne osobe. Neke žene vrednuju brak i decu vodeći brigu i negujući svoj dom, a u sledećem momentu pokazuju nezavisnost i postignuće u poslu, logiku i profesionalizam. Što je kompleksinji život žene, to u njoj ima više arhetipova Grčkih boginja.
Spomenućemo neke: Hera je boginja braka i ženama se aktivira ovaj arhetip kad žele da ostvare ili im je primarna trajna veza sa jednim partnerom, tj. njihovim voljenim Zevsom. Demetra predstavlja arhetip majke, dok Atina vodi one žene kod kojih dominira racio, pre nego srce. Srećemo ih svakodnevno kao poslovne žene, okrenete ciljevima koje imaju dobre strategije, planove i procedure…
Svaka žena će se pronaći u nekoj od ovih grčkih heroina, razumeti bolje sebe i menjati one aspekte koji su nepodržavajući.
I treće, Buđenje Boginje se zove naša radionica, zato što vidimo lepotu u svakoj ženi kad oslobodi svoje potencijale, otvora srce i raspali plamen ljubavi u njemu. Tad je žena najdivnija, tad prestaje da ima osobine smrtnice što živi u strahu i zahvaljujući bezuslovnoj ljubavi, postaje svakako Boginja, sviđalo se to nekom ili ne…
Goga Balaban i Svetlana Dragutinović