Kako da kičma manje boli – držite pravilno telo, izbegavajte dugo sedenje i posvetite se svakodnevnom vežbanju!
Bol u leđima najčešće se javlja u najboljim godinama, između 20. i 55, a na probleme sa kičmom žali se oko 80 odsto građana. Glavni uzrok je preterano i nepravilno naprezanje leđa, a mogu da ga izazovu težak fizički rad, nepravilan položaj tela, dugo sedenje, opušteni ili prenapregnuti mišići.
Da biste na vreme ojačali mišiće leđa i tako smanjili bol u kičmi, treba da vodite računa o pravilnom držanju tela, izbegavate dugo sedenje i posvetite se svakodnevnim umerenim vežbama.
Stručnjaci preporučuju da se vežbe rade u provetrenim prostorijama ili na svežem vazduhu. A najvažnije je da se na početku pravilno zagrejete.
ZAGREVANJE
Kleknite na kolena i spustite se (sedite) na pete. Kičma mora da bude potpuno prava. Oslanjajte se celom težinom na noge bez pomeranja levo-desno ili napred-nazad. Lagano dišite i podignite ramena što više, a zatim ih spustite. Ponovite vežbu 10 puta.
POGLED PREKO RAMENA
Početni položaj je kao u prethodnoj vežbi. Ispružite paralelno ruke ispred grudi i brzo pogledajte preko levog ramena u pravcu završetka kičme. Pokušajte u mislima da pređete pogledom od repnih do vratnih pršljenova. Ispravite glavu i isto to uradite sa druge strane.
ZMIJA
Početni položaj je kao u prethodnoj vežbi. Podignite ispružene ruke iznad glave, istegnite se i uradite isti pokret kao u prethodnoj vežbi, pogledajte po jedanput preko svakog ramena. Vežbe 2. i 3. čuvaju pršljenove od povreda.
LEVO I DESNO
Dok sedite na butinama, okrenite glavu 10 puta na desno, ali posle svakog okreta vratite je u početni položaj. Ponovite vežbu i sa druge strane. Zatim spustite glavu unapred 10 puta i unazad 10 puta i to što više možete.
UVO PREMA RAMENU
Okrenite glavu što više udesno, kao da uvetom pokušavate da dotaknete rame, a zatim polako okrećite glavu unazad, prema kičmi. Ponovite 10 puta sa svake strane tela.
Pripremila: S. Gavrić