Strah od zubara najčešće je posledica neprijatnog iskustva u ranom detinjstvu. Zato je izuzetno važno pomoći detetu da se oslobodi tog straha, a ključnu ulogu u tome imaju roditelji.
Nažalost, roditelji najčešće decu vode kod stomatologa kada je suviše kasno i već postoji problem.
– Kako bi se sprečile traume, mališane treba odvesti na pregled već nakon nicanja prvih zubića, kada se još nije pojavio karijes i nije potrebno obaviti neku intervenciju – savetuje stomatolog dr Neda Cvetković.
NE PLAŠITE DECU DOKTORIMA
Kako ona ističe, rad sa decom je specifičan i razlikuje se od prilaza zubara odraslom čoveku.
– Deca ne shvataju važnost poseta stomatologu, ne idu svojom voljom, već su na to primorana. Zato često i pružaju otpor. Bitno je da roditelji ne prenose svoje strahove na dete i ne pokazuju da se i sami plaše. Nažalost, mališani često u razgovoru odraslih čuju o njihovim bolnim iskustvima, što doprinosi razvoju straha – navodi sagovornica portala Zdrava i prava.
Stoga, decu nikada ne treba plašiti doktorima, injekcijama ili vađenjem zuba. Dr Neda Cvetković kaže da roditelji treba da pripreme dete, ako je u uzrastu kada može to da razume, i da mu objasne koliko su važni pregledi.
– Bitno je da se pri prvim susretima sa ordinacijom, detetu ukloni strah od nepoznatog, da se privikne na okruženje, na stolicu, mirise i instrumente. Za to je uglavnom potrebno više dolazaka. Tada je poželjno da se ne radi nikakva intervencija, već da se dete samo privikava na ordinaciju. Na taj način se postepeno stiče poverenje, da bi se zatim pokušalo sa jednostavnijim i bezbolnim intervencijama, kao što su uklanjanje naslaga, fluorizacija zuba, zalivanje fisura i slično – objašnjava doktorka.
NAJČEŠĆI PROBLEMI SA ZUBIMA
Na nastanak karijesa kod dece utiče neadekvatna ishrana, loše navike i generalno loša oralna higijena.
– Davanje zaslađenih napitaka deci, naročito noću, ili uspavljivanje sa flašicom, pospešuju razvoj ovog oboljenja. Održavanje oralne higijene počinje još pre nicanja zuba, kada se pokvašenom gazom obmotanom oko prsta prebrišu bebine desni. Kasnije, sa pojavom mlečnih zuba, uvodi se mekana četkica manjih dimenzija, u početku bez paste za zube. Ona se uvodi tek kada dete nauči da ispljune, a to je obično oko treće godine – naglašava stomatolog dr Miloš Cvetković.
On navodi da je za dečiji uzrast karakterističan tzv. cirkularni karijes.
– Ova vrsta karijesa nastaje u predelu vrata zuba, kružno zahvatajući krunicu zuba. Često nema subjektivnih tegoba dok ne dođe do zahvatanja živca. Zato je bitno dijagnostikovati ga na vreme i sanirati. Mlečni zubi ne samo da imaju bitnu ulogu u žvakanju i govoru, već i čuvaju prostor za stalne zube, pa je bitno sprečiti njihov prevremeni gubitak – ističe dr Cvetković.
POKLON – BESPLATNO ČIŠĆENJE KAMENCA
Ordinacija “Cvetković” poklanja čitaocima portala “Zdrava i prava” tri puta po jedno besplatno čišćenje kamenca. Ovu zubarsku uslugu dobićete ako pošaljete mejl sa svojim podacima (ime, prezime i kontakt telefon) na adresu: office@zdravaiprava.com danas (petak, 3. jun) od 12 časova.
Porodična stomatološka ordinacija “Cvetković” nalazi se u Ulici 27. Marta 6A u Beogradu. Sve informacije možete dobiti putem telefona: 060/3237 521.
Pripremila: S. Gavrić