Metoda pilinga stopala pomoću specijalne vrste riba sve je popularnija u svetu! Zbog toga su čak i u banjama, saunama i spa centrima uvedeni novi zdravstveni i kozmetički tretmani koje su odobrili lekari.
POPULARNI FIŠ SPA
U Grčkoj se može sve češće videti i isprobati ovaj sve popularniji način sređivanja stopala. Turisti dok šetaju ulicama i trgovima mogu predahnuti prepuštajući se prirodnom pilingu nogu (fiš spa). Ovaj tretman prepušten je ribicama koje mogu da prežive u toploj vodi zagrejanoj i do 37 stepeni Celzijusa, a hrane se izumrlim ćelijama kože ljudi.
Ovaj piling istovremeno obavlja stotine sićušnih riba, specijalno uzgajanih da skidaju izumrle ćelije kože sa ljudskih stopala.
ŽIVI NA 37 STEPENI
U banjama širom Velike Britanije, ljudi iz svih delova zemlje dolaze da bi isprobali specifične vode tog kraja i uživali u banjskim tretmanima. Banje su još pre pet godina uvele novi tretman svojim posetiocima, a to je takozvani “riblji pedikir”. Skoro svi britanski gosti isprobavaju riblji tretman, sedeći na ivici specijalnog bazena, dok im stopala grickaju ribice.
Specijalna vrsta riba koja čisti noge i skida izumrle ćelije naziva se garra rufa. Ove ribice potiču iz Turske, a uzgajaju se u nekim delovima Nemačke. To je slatkovodna riba iz porodice šarana, a njena izuzetna karakteristika je to što može da preživi u toploj vodi zagrejanoj i do 37 stepeni Celzijusa.
JAPANCU PRIZNALI RIBLJI TRETMAN
Japansko ministarstvo zdravlja odobrilo je upotrebu “ribica-doktora” u medicinske svrhe, a osim u toj, one se mogu naći u još 15 zemalja širom sveta. Ribice grickaju ne samo zadebljane, nego i bolesne slojeve kože, pri čemu luče enzim koji ublažava svrab, pa se ta metoda koristi kod lečenja psorijaze, ekcema, kao i za piling i odstranjivanje naslaga na petama i laktovima.
Međutim, zdravstveni stručnjaci širom sveta detaljno istražuju bezbednost te pedikir metode jer smatraju da postoji mogućnost širenja infekcije ukoliko neko ima otvorenu ranu.
Pripremila: S. Gavrić